Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak oszacować koszt pogrzebu?
Śmierć ukochanej osoby należy do najstraszniejszych doświadczeń, jakie tylko mogą nas spotkać – cierpienie i ból towarzyszące stracie ciężko porównać do czegokolwiek innego. Faktem jest, że długotrwała żałoba, następująca bezpośrednio po usłyszeniu złych wieści, nie pozwala bynajmniej skupić się na różnego rodzaju obowiązkach – także tych natury formalnej – których musimy przecież dopełnić w związku z pochówkiem.
Organizacja godnej i podniosłej ceremonii pogrzebowej nie należy do łatwych zadań. Nie mamy tu na myśli jedynie ciężkich emocji towarzyszących myślom o odejściu bliskiego, mowa także o wszelkiego rodzaju decyzjach – by wymienić tylko wybór trumny, czy wyznaczenie miejsca na stypę – jakie będziemy musieli podjąć w trakcie nieuniknionych przygotowań. Nie bez znaczenia okażą się koszty ostatniego pożegnania, jakie w zależności od różnych czynników, mogą wahać się dosyć istotnie. Niżej, w artykule przygotowanym wspólnie z Zakładem pogrzebowo-kamieniarskim Gołębski, postaramy się opowiedzieć nieco więcej o czekających nas wydatkach.
Wydatki pogrzebowe – wprowadzenie
Na samym początku zaznaczmy, że ceny tych samych usług będą różnić się – choć nie będą to wartości zbyt wielkie – w zależności od miasta, w którym odbędzie się ceremonia. Drugim, zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na ostateczną cenę, okazuje się być zakres czynności żałobnych, których będzie sobie życzyć rodzina.
Jako stałe opłaty wiążące się z pogrzebem, wymienić można odbiór zwłok, oczywiście kosztowo uzależniony od odległości, przechowanie ich w chłodni, liczone od ilości dni, a także przygotowanie ciała do złożenia w grobie, obejmujące mycie, ubieranie oraz – w razie potrzeby – drobną lub większą rekonstrukcję. Do tego należy dodać przewóz zmarłego karawanem, prowadzenie ceremonii pogrzebowej, jak również wydatki związane z oprawą muzyczną i kwiatową. Znaczną pozycją w podsumowaniu może być rzecz jasna sama trumna, która jeśli zdecydujemy się na całkiem wystawną opcję, będzie kosztowała swoje.
Opłaty cmentarne oraz koszty zależne od formy pochówku
Idąc dalej, pewne pieniądze będziemy musieli przeznaczyć też na pracę grabarzy, a także wykupienie nowego miejsca na cmentarzu, chyba że takowe należy już do naszej rodziny. Tą ostatnią opłatę należy uiścić w kancelarii parafialnej, podobnie jak należność za pożegnalną mszę świętą; w przypadku uroczystości świeckich warto pomyśleć o wynajęciu profesjonalnego mistrza ceremonii.
Coraz popularniejsza w ostatnich latach kremacja zwłok spowodować może zmniejszenie bądź zwiększenie ostatecznej ceny, w zależności oczywiście od opcji, jakie wybierzemy. W tym przypadku oprócz lekkiej trumny, w której ciało zostanie spalone, trzeba zadbać również o przechowującą prochy urnę.
Płatne dodatki i próba oszacowania należności dla domu pogrzebowego
Wspomnieć wypada jeszcze o kosztach drewnianej obudowy grobu, krzyża wraz z tabliczką, a także pomnika, który stanie na miejscu pochówku kilka miesięcy po samej ceremonii. Wspominana wyżej stypa – jak wiadomo – okaże się pewnym wydatkiem, dla którego nie da się podać jednoznacznej wartości.
Jakkolwiek ciężko dobrze przewidzieć koszty pozostałych usług, wszelkie czynności wykonywane przez dobry zakład pogrzebowy można oszacować z pewną dokładnością. Często okazuje się bowiem, że skromny, lecz nadal elegancki i dostojny pogrzeb zmieści się w kwocie zasiłku przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który na dzień dzisiejszy wynosi 4000 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana