Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak osoby z wadami wzroku mogą chronić oczy przed słońcem?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. To czas, w którym pracownie optyczne, odnotowują wyższą sprzedaż okularów przeciwsłonecznych. Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna, ponieważ nie mają one zdolności regeneracyjnych. Jak o swój wzrok mają dbać osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne?
W jaki sposób słońce niszczy wzrok?
Promienie wakacyjnego słońca nie są łaskawe dla oczu. Promieniowanie UVA przenika aż do siatkówki oka, natomiast UVB – ma negatywny wpływ na soczewkę i rogówkę. Brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może przyczynić się do wystąpienia problemów ze wzrokiem, takich jak:
- zapalenie spojówek,
- zwyrodnienie plamki żółtej,
- zespół suchego oka,
- łzawienie i zaczerwienienie oczu,
- uszkodzenie rogówki oka,
- pogorszona jakość widzenia,
- światłowstręt.
Osoby zupełnie zdrowe pod względem okulistycznym nie mają większego problemu z zapewnieniem sobie skutecznej ochrony przed promieniowaniem UV. Wystarczą im okulary przeciwsłoneczne zakupione w sprawdzonym salonie optycznym. Co mają począć osoby, które okulary noszą przez całe życie?
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne i inne rozwiązania
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne są prawdziwym wybawieniem dla pacjentów, którzy borykają się z wadami wzroku. Zapewniają doskonałą jakość widzenia nawet w przypadku skomplikowanych wad, a przy tym doskonale chronią wzrok przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Jak powstają takie okulary? Optyk zabarwia szkła korekcyjne na wybrany przez pacjenta odcień i umieszcza je w modnej oprawie. Jak informuje specjalista z zakładu optycznego „Dorota i Bogdan Tuszyńscy” - w ten sposób można przyciemnić niemalże każdy rodzaj soczewek, w tym również te progresywne. Dzięki temu pacjent nie musi iść na żadne kompromisy, jeśli chodzi o funkcjonalność swoich okularów.
Jednak zakup barwionych szkieł korekcyjnych to nie jedyne rozwiązanie. Pracownie optyczne oferują także szkła fotochromowe, nazywane światłoczułymi. Można je podzielić na dwa typy – takie, które reagują na promieniowanie UV, i takie, które reagują na światło. W tym pierwszym przypadku soczewki automatycznie przyciemnią się, kiedy pacjent wyjdzie z pomieszczenia na zewnątrz. Stopień zabarwienia szkieł będzie uzależniony od intensywności promieniowania UV. Fotochromy reagujące na światło zmienią odcień niezależnie od tego czynnika, dlatego też lepiej sprawdzą się u kierowców. Szkła fotochromowe można nabyć w postaci nakładek, które dzięki magnesom można umieścić na okularach korekcyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana