Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odróżnić bezpieczniki szybkie od zwłocznych?
Bezpieczniki są nieodłącznymi elementami urządzeń elektronicznych. Pozwalają uchronić je przed zwarciami i przepięciami, które mogą prowadzić do poważnych awarii. Istnieje wiele rodzajów bezpieczników, które różnią się od siebie budową i przeznaczeniem, takich jak bezpieczniki szybkie i zwłoczne. Rozróżnienie ich jest bardzo istotne z punktu widzenia dopasowania do konkretnego rodzaju podzespołu elektronicznego. Jak to zrobić?
Szybkość reakcji
Podstawowym kryterium, które pozwala odróżnić bezpieczniki szybkie od zwłocznych, jest ich czas reakcji na przekroczenie dopuszczalnego prądu. Jak można wyczytać z nazwy bezpieczników szybkich, w tym przypadku ten czas jest bardzo krótki, wręcz natychmiastowy. Zwykle oscyluje on poniżej jednej sekundy. Dzięki temu chronią one podzespoły elektroniczne przed uszkodzeniem spowodowanym przez nagłe przepięcia. Montowane są w urządzeniach, które wymagają szybkiej reakcji na przeciążenia, np. w smartfonach czy komputerach.
Zupełnie inaczej w porównaniu do bezpieczników szybkich działają bezpieczniki zwłoczne, które odznaczają się opóźnionym czasem reakcji na przekroczenie wartości prądu. Ich zadaniem jest zabezpieczanie urządzeń przed przepięciami o krótkim czasie trwania, które nie stanowią dużego zagrożenia dla podzespołów. Jednak funkcje bezpieczników są dostrzegalne dopiero po ich włączeniu. Czy zatem istnieją jakieś naoczne atrybuty, po których można je rozróżnić?
Paski i przewody
Bezpieczniki można odróżnić także na podstawie pasków i przewodów. Producent podzespołów elektronicznych Markel i inni dostawcy tego typu elementów stosują różne kolory pasków lub przewodów, aby ułatwić identyfikację bezpiecznika. Bezpieczniki szybkie zwykle mają czerwone paski i przewody, co symbolizuje ich szybką reakcję na przekroczenie wartości prądu.
Natomiast w bezpiecznikach zwłocznych zazwyczaj paski i przewody mają kolor niebieski, wskazujący na opóźnioną reakcję na przepięcie. Jednocześnie w bezpiecznikach zwłocznych są one zdecydowanie grubsze niż w szybkich. Wynika to z ich zastosowania. Grubsze przewody napięciowe są bardziej odpowiednie do zabezpieczania obwodów, w których mogą występować chwilowe wzrosty prądu, takich jak urządzenia gospodarstwa domowego lub oświetlenie.
Jak najprościej odróżnić bezpieczniki szybkie od zwłocznych?
Jednak najłatwiej rozróżnić bezpieczniki po oznaczeniach umieszczonych na korpusach i schematach elektrycznych. Bezpieczniki szybkie są oznaczane literą "F" (od angielskiego "fast"), natomiast bezpieczniki zwłoczne literą "T" (od angielskiego "time-delay").
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana