Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odpowiednio wyważyć przynętę na karpia?
Składowa karpiówka, solidny kołowrotek, mocna żyłka i odpowiednio dobrana przynęta. Są to elementy niezbędne do połowu karpia, nie wliczając w to zanęty, którą powinniśmy zastosować na kilka, czasem nawet kilkanaście dni przed wędkowaniem. Karpie są gatunkiem o dużych rozmiarach, dlatego o sukcesie może czasem decydować detal, taki jak np. wyważenie przynęty, o czym przeczytacie w naszym artykule.
Kilka prawd o łowieniu karpi
Do połowu karpia trzeba się zawczasu odpowiednio przygotować, ale w trakcie zacięcia również należy pamiętać o kilku rzeczach. Warto zaopatrzyć się w specjalną (dwu- lub trzyskładową) wędkę karpiową o długości 3,6 m-3,9 m. Karpie można łowić na gruntówkę lub spławik, który zacznie „tańczyć” na wszystkie strony podczas brania. W takim przypadku po schowaniu się pod wodę należy go zaciąć. Podczas łowienia na grunt zacięcie odbywa się w trakcie ucieczki karpia po połknięciu przynęty. Z racji rozmiarów i wagi ryby, a co za tym idzie – jego siły, trzeba być przygotowanym na wyczerpujące holowanie.
Jaka przynęta na karpia?
Najprostszymi i najskuteczniejszymi przynętami są niedogotowane ziemniaki oraz kukurydza. W tej roli można wykorzystać także ciasto, białe robaki czy rosówki. Świetną przynętą na karpia są także kulki proteinowe, które mają skład, wobec którego żaden karp nie przepłynie obojętnie. Tym bardziej że do ich wyrobu używa się aromatów, które nadają kulkom nie tylko specyficzny zapach, ale również wyrazisty kolor. Obecnie są one bardzo popularne wśród wędkarzy łowiących karpie i można je kupić w każdym sklepie wędkarskim, również w RK Baits, w którym zamówień można dokonywać także online.
Jak wyważyć przynętę?
Zdarza się jednak, że karpie, mimo że są czasem potężnymi osobnikami, potrafią sprytnie „nakarmić się” rzuconą do wody przynętą, nie zapinając się nawet na haczyk. Ewentualnie w ogóle nie być zainteresowane połknięciem tonącej przynęty. Są to sytuacje frustrujące dla wędkarzy, ale pozwalające zmodyfikować nieco wędkarskie działania. Co zrobić w takiej sytuacji? Przynętę tonącą, jaką jest np. kulka proteinowa, należy wyważyć od środka. Można to zrobić np. za pomocą pianki lub korka, który przy okazji bardzo dobrze wchłania aromaty i intensywnie oddaje je w wodzie. Jest to często polecane przez wędkarzy rozwiązanie. Aby wyważyć kulkę, należy wywiercić w niej otwór specjalnym wiertłem, nawet przez cały środek, a następnie włożyć w niego kawałek korka lub pianki i przyciąć na końcu otworu. Skuteczność tego rozwiązania należy jednak sprawdzać metodą prób i błędów. Życzymy efektywnych i obfitujących w dorodne okazy połowów karpia!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana