Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odnowić leżak ogrodowy, czyli wybieramy odpowiednie tkaniny.
Lato to czas beztroskiego wylegiwania się w ogrodzie, pływania w basenie, wieczory - wieńczące ciepłe dni - z przyjaciółmi i znajomymi przy grillu. Dla udanego wypoczynku w przyhotelowym basenie, na działce lub w przydomowym ogródku konieczna jest nie tylko świetna wakacyjna pogoda, ale też wygodne meble ogrodowe. Odpowiednio dobrane i zabezpieczone są kluczem do udanego relaksu. Zwłaszcza leżaki narażone są na największą eksploatację, niezastąpione przy opalaniu się, odpoczynku po basenowych zabawach, czy zwykłym wylegiwaniu się na letnim słońcu. Jak dobrze dobrać leżak? Czym się kierować przy wyborze tkaniny do niego? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania poniżej.
Tkanina na leżak - od czego zacząć?
Stając przed wyborem tkaniny na leżak, należy najpierw zastanowić się nad materiałem z którego miałby być wykonany. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje tego mebla ogrodowego - plastikowe, aluminiowe i drewniane. Leżaki plastikowe są najbardziej popularne ze względu na swoją stosunkowo niską cenę. Cena niestety nie zawsze idzie w parze z jakością i tak jest w tym przypadku - plastik nie należy to najtrwalszych materiałów, do tego jest narażony na przebarwienia i odkształcenia. Leżaki aluminiowe i drewniane charakteryzują się znacznie większą jakością, są bardzo trwałe (zwłaszcza aluminiowe), nie odkształcają się, a ewentualne przebarwienia powstałe po latach użytkowania można łatwo przemalować. Inna cecha, która wskazuje na ich wyższość to fakt, że ich siedzisko można w łatwy sposób obszyć dowolnym materiałem.
Jaki materiał wybrać na siedzisko leżaka?
Materiał na leżak powinien charakteryzować się dużą wytrzymałością, by mogły z niego korzystać również osoby tęższe - zatem należy zwrócić uwagę na splot nitek, powierzchnię oporu tkaniny i jej grubość. Wskazane jest również, aby tkanina nie przebarwiała się podczas użytkowania i była plamoodporna - może nie jest to warunek konieczny, ale na pewno te cechy w praktyce bardzo się przydają, zwłaszcza przy częstym użytkowaniu. Kolejna ważna cecha, którą powinna się odznaczać tkanina na leżak to wodoodporność i łatwość w suszeniu - to przydatne cechy w przybasenowych leżakach. Leżak nie może być nudny, gdyż służy głównie latem. Zatem tkanina, tworząca siedzisko powinna być kolorowa, a na pewno dostosowana do gustu użytkownika. Na rynku dostępna jest szeroka gama wzorów tkanin - jednokolorowe, pasiaste, w groszki, o różnych motywach (np. kwieciste, marynistyczne), ale też na specjalne życzenie jest możliwość zamówienia tkaniny z logo firmy (np. do ogródków restauracyjnych, czy na potrzeby hotelowych basenów).
Jak dbać o tkaninę na leżaku?
Wysokojakościowe tkaniny na leżaki są z zasady plamoodporne i nie powinny przebarwiać się na słońcu. W sytuacji zalania tkaniny należy przetrzeć ją suchą szmatką, która powinna całkowicie wchłonąć ciecz. Gdy tkanina zostanie pobrudzona jedzeniem, powinno się przetrzeć najpierw suchą szmatką, a w razie potrzeby również wilgotną. Do pielęgnacji można używać bardzo delikatnych środków myjących, najlepiej zwykłego mydła. Nie powinno się stosować wybielaczy lub odplamiaczy, czy innych mocnych środków chemicznych niezalecanych przez producenta, gdyż może to prowadzić do trwałego uszkodzenia tkaniny.
Bogate wzornictwo tkanin leżakowych znajdziesz w sklepie z tkaninami Bawelna-tkaniny.pl
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana