Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odnowić drewniany plac zabaw?
Przydomowe drewniane place zabaw to gwarancja świetnej zabawy dla najmłodszych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno jest narażone na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Dlatego raz w roku niezbędna jest renowacja – nie tylko po to, by poprawić jego wygląd, ale przede wszystkim dla zapewnienia dziecku należytego bezpieczeństwa. Czy wiesz jak samodzielnie odnowić drewniany plac zabaw?
Oczyszczenie placu zabaw i kontrola stanu technicznego
Pierwszym, podstawowym krokiem jest dokładne oczyszczenie placu zabaw po okresie zimowym. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest użycie myjki ciśnieniowej lub szlaucha ogrodowego. Po spłukaniu zanieczyszczeń poczekaj, aż drewno dokładnie wyschnie, abyś mógł przeprowadzić kolejne prace. Z tego względu należy zaplanować renowację na dzień o sprzyjającej pogodzie – odpowiednia temperatura oraz słońce naturalnie przyspieszą wysychanie drewnianych elementów.
Następnie dokładnie skontroluj stan techniczny całego placu zabaw – umyta powierzchnia ułatwi zadanie, gdyż wszystkie pęknięcia czy usterki będą lepiej widoczne. Większe odstające kawałki drewna możesz usunąć dzięki metalowej cyklinie, a powstałe ubytki uzupełnisz specjalną szpachlą do drewna. Tak naprawione powierzchnie wygładź papierem ściernym, najlepiej o gradacji 150-200.
Nie zapominaj o metalowych elementach, które są szczególnie narażone na korozję. Usuń rdzę, dokręć poluzowane łączenia śrubowe oraz naoliw łożyska. Sprawdź także stabilność wszystkich urządzeń takich, jak np. zjeżdżalnia czy huśtawka wahadłowa. Ewentualnych nalotów lub porostów łatwo pozbędziesz się dzięki benzynie ekstrakcyjnej, która przy okazji odtłuści powierzchnię i lepiej przygotuje ją do impregnacji.
Impregnacja drewnianego placu zabaw
Impregnacja drewna jest niezwykle istotna. Zwiększa jego odporność na niekorzystny wpływ pogody, chroni przed butwieniem, gniciem, pleśnią, spękaniami, a nawet zadomowieniem się owadów. Jednak aby zadziałała w stu procentach, należy wybrać odpowiedni preparat. Jakie powinien mieć on właściwości? Zapytaliśmy o to przedstawiciela producenta placów zabaw dla dzieci z firmy Free Kids:
Przede wszystkim impregnat powinien być przeznaczony do użytku zewnętrznego. Dodatkową zaletą będzie możliwość nakładania go na wcześniej malowane powierzchnie. Warto zdecydować się na preparat, który łączy funkcję impregnującą i dekoracyjną w jednym. Pozwoli to zaoszczędzić czas, a dzięki rzadkiej formule środek wniknie w głąb drewna, zapewniając jeszcze lepsze rezultaty. Niewskazane są natomiast farby olejne, które odcinają dopływ powietrza do drewna i przyspieszają jego butwienie.
Jak prawidłowo aplikować impregnat?
Impregnat zawsze należy nakładać na powierzchnię czystą, suchą i wygładzoną, zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Jeżeli zdecydujesz się na nałożenie dwóch warstw, np. dla uzyskania bardziej intensywnego koloru, odczekaj, aż pierwsza wyschnie, a następnie zeszlifuj delikatnie pomalowaną powierzchnię. Taki zabieg zwiększy przyczepność kolejnego pokrycia oraz uwydatni widoczność słojów dla lepszego efektu dekoracyjnego. Impregnat możesz nakładać pędzlem lub bawełnianą ściereczką. Kiedy wyschnie, plac zabaw jest gotowy do użycia!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana