Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odczytywać wymiary śrub?
Dobranie odpowiedniego rozmiaru śrub do wykonywanych prac jest niezwykle ważne. Warto przy tym pamiętać o poszczególnych elementach, z których są one złożone. Tylko dzięki właściwemu odczytaniu ich parametrów możliwe jest prawidłowe określenie wymiaru śruby. W jaki sposób czytać poszczególne wymiary, aby poprawnie określić, z jaką konkretnie wielkością ma się do czynienia?
Wymiary śruby – na co zwrócić uwagę?
W celu poprawnego zmierzenia śruby konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych jej elementów. Dzięki właściwemu odczytaniu tych wartości możliwe jest dokładnie określenie rodzaju śruby. W tym celu trzeba zwrócić uwagę na:
- średnicę zewnętrzną śruby,
- średnicę podziałową gwintu zewnętrznego śruby,
- średnicę wewnętrzną rdzenia,
- skok gwintu,
- kąt nachylenia boku gwintu,
- długość śruby.
Jak poprawnie odczytać długość śruby?
Sprawdzanie długości śruby warto rozpocząć od jej wierzchołka. Taka czynność konieczna jest podczas dopasowywania tego elementu do konkretnego sprzętu. Odpowiednio dobrana śruba jest gwarancją poprawnej eksploatacji maszyny, w której została zastosowana. Wykorzystanie zbyt krótkiego modelu może prowadzić do wyrwania gwintu oraz do uszkodzenia śruby.
Jak zauważa specjalista sklepu Śruby24: Mierzenie śruby posiadającej gwintowanie może być problematyczne. W tym celu konieczne jest zdjęcie średnicy zewnętrznej gwintu – w praktyce oznacza to, że nominalne wymiary gwintu będą tożsame z jego średnicą zewnętrzną. W celu uzyskania dokładnego wyniku najlepiej posłużyć się suwmiarką – manualną lub elektroniczną – która z dużą dokładnością wskaże odpowiedni rozmiar.
Skok gwintu jest obszarem pomiędzy występującymi po sobie nitkami gwintu. Odpowiednie zdjęcie tej miary jest bardzo trudne i wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Jednak w sytuacji jego braku możliwe jest posłużenie się suwmiarką. Koniecznością jest wówczas zmierzenie odległości pomiędzy dziesięcioma nitkami, następnie uzyskany wynik trzeba podzielić przez 10.
Śruby stosowane w budownictwie i ich dopasowanie
Śruby oraz nakrętki, które wykorzystywane są w budownictwie, charakteryzują się różnymi kształtami a przede wszystkim rozmiarami. W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby śruba była odpowiednio dopasowana do elementu, z którym będzie współpracować. Dobranie złego rodzaju śruby może doprowadzić nie tylko do zerwania gwintu, ale również do powstania szeregu innych usterek, jakie wynikać będą z zastosowania niewłaściwego elementu. To może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Wybierając konkretne śruby, warto poradzić się specjalisty. To dzięki jego fachowej wiedzy, a także użyciu specjalistycznego sprzętu do pomiaru, który powinien znajdować się w każdym sklepie, możliwe jest poprawne odczytanie parametrów i dopasowanie śruby do konkretnego celu. Bardzo często jest to kluczowe dla poprawnego działania konkretnej maszyny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana