Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odbudować złamany ząb?
Piękny, zdrowy uśmiech stanowi wizytówkę każdej osoby. Niestety, aby zapewnić sobie taki efekt, zwykle nie obędzie się bez wizyty u dentysty. Dotyczy to też sytuacji, gdy trzeba wyleczyć próchnicę i inne choroby przyzębia czy zniwelować skutki powstałych urazów mechanicznych w postaci choćby ukruszonych lub złamanych zębów. Dowiedz się koniecznie, w jaki sposób rekonstruuje się zęby, które uległy uszkodzeniu.
W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do złamania zębów?
Do naruszenia struktury zębów może dojść w różnych sytuacjach. Zwykle dzieje się tak podczas spożywania twardych pokarmów, np. surowej marchewki albo owoców z pestkami. Zęby mogą zostać poważnie uszkodzone także podczas różnego rodzaju nieszczęśliwych wypadków (np. upadku albo uderzenia lecącą piłką w twarz).
Wielu osobom wydaje się, że zęby mają na tyle twardą strukturę, że powinny być one odporna na rozmaite urazy. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że z biegiem lat uzębienie człowieka ulega naturalnemu zużyciu i osłabieniu. W szczególności dotyczy to osób, które nie wykazują zbytniej troski o właściwą higienę jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u dentysty zatrudnionego w takiej placówce, jak Praktyka Stomatologiczna STOMATOLOGIA.me, w celu leczenia i niwelowania ubytków próchniczych. Złamania zębów często przydarzają się osobom cierpiącym na bruksizm (czyli nałogowe zgrzytanie zębami) i chorobę okluzyjną (nieprawidłowy kontakt górnego uzębienia z dolnym). Podobnie dzieje się także przy niedoborach witaminy D, odpowiadającej za syntezę wapnia w organizmie.
W jaki sposób rekonstruuje się złamane zęby
Współczesna stomatologia oferuje różne metody naprawy złamanych zębów. Można je z powodzeniem zrekonstruować na przykład przy użyciu specjalnego kompozytu oraz wkładu z włókna szklanego. Materiały te mają wiele zalet. Przede wszystkim wyróżniają się one wytrzymałością oraz brakiem podatności na przebarwienia. Co więcej, można je z powodzeniem stosować także w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Nie wywołują one bowiem reakcji uczuleniowych.
Profesjonalna rekonstrukcja złamanego zęba zazwyczaj odbywa się przy wykorzystaniu różnego rodzaju koron i licówek. W zależności od wybranego modelu elementy te mogą być wykonane z ceramiki, metalu albo żywicy. Jeśli uszkodzony ząb ma odsłoniętą miazgę, z reguły pojawia się konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego w celu zapobieżenia zainfekowania tej części zęba różnymi bakteriami. Ukruszona część może też zostać ponownie przytwierdzona do zęba za pomocą materiałów łączących.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana