Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak naprawia się silniki do barek?
Rejs na barce turystycznej to świetny pomysł na weekendowy wypad czy kilkudniowe wakacje. Oczywiście pod warunkiem, że silnik barki jest sprawny. Jeśli jednostka napędowa nie chce się włączyć albo, co gorsza, zawiodła w trakcie rejsu, niezbędne jest oddanie jej do wyspecjalizowanego serwisu. W jaki sposób naprawia się silniki do barek i jak zapobiec ich usterkom?
Diagnostyka silnika
Przed przystąpieniem do naprawy silnika konieczna jest jego diagnostyka. Umożliwia ona wykrycie usterek i przyspiesza czas naprawy. Często stosowaną wstępną metodą diagnostyki jest osłuchiwanie. Polega ono na analizie dźwięków, które towarzyszą pracy silnika, co pozwala formułować wstępne wnioski o poziomie wyeksploatowania jego poszczególnych elementów. Po dokładnym osłuchaniu silnika przeprowadza się jego diagnostykę za pomocą testera diagnostycznego z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem, pozwalającym na testowanie silników zaburtowych. Umożliwia on realizację sesji diagnostycznych podczas pływania barką, co pozwala zidentyfikować specyficzne usterki – niemożliwe do wykrycia w warunkach warsztatowych.
Prace naprawcze
Po przeprowadzeniu diagnostyki pracownicy serwisu wiedzą już, z jakimi usterkami mają do czynienia, dzięki czemu mogą przystąpić do ich usunięcia. W zależności od rodzaju zidentyfikowanych problemów naprawa silnika do barki może przebiegać zupełnie inaczej. Zazwyczaj wystarczająca okazuje się wymiana pojedynczych niesprawnych elementów, ale w niektórych przypadkach nieodzowny jest generalny remont silnika. Obejmuje on szereg czynności, takich jak szlifowanie wału korbowego, honowanie cylindrów, wymianę tłoków i panewek oraz frezowanie gniazd zaworowych, a nawet szlifowanie samych zaworów. Przed przystąpieniem do pracy serwis wycenia naprawę, dzięki czemu klient może ocenić, czy jest ona opłacalna, czy może lepszym wyborem będzie kupno nowego silnika.
Jak zapobiegać awariom silników do barek?
Aby przy uruchamianiu silnika lub podczas pobytu na wodzie nie spotkała nas niemiła niespodzianka, warto zadbać o regularny serwis jednostki napędowej. Jednym z miejsc, które oferuje taką usługę, jest firma Inter Service z województwa śląskiego. Skorzystanie z serwisu oczywiście kosztuje, ale pomaga wykryć ewentualne drobne usterki i zapobiec poważnym awariom, które mogłyby narazić nas na znacznie wyższy wydatek. Niezależnie od wieku silnika zaleca się wykonanie przeglądu technicznego po zakończeniu sezonu – w wypadku powstania jakiejkolwiek nieszczelności odłożenie naprawy do wiosny może skutkować koniecznością wymiany wielu skorodowanych elementów. Poza tym wiosną do serwisów ustawiają się długie kolejki, przez co na wykonanie przeglądu trzeba zwykle trochę poczekać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana