Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak napisać dobrą mowę pogrzebową?
Pogrzeb bliskiej osoby to zawsze trudne doświadczenie i jedna z tych sytuacji, w których ciężko znaleźć właściwe słowa. Jest to szczególnie ciężkie, gdy czeka nas wygłoszenie mowy pogrzebowej, co jest coraz częściej praktykowanym zwyczajem. Jak sformułować taką wypowiedź i odpowiednio dobrać słowa, które oddadzą żal i smutek odczuwany po stracie zmarłej osoby, a także wyrażą szacunek, jakim była darzona i podkreślą jej zasługi?
Mowa pogrzebowa – ogólne zasady
Mowa pogrzebowa to coraz bardziej popularny, doniosły i wyjątkowy element ceremonii pogrzebowej. To ostatnie pożegnanie ze zmarłą osobą, oddanie jej szacunku i hołdu dla jej zasług, a także swego rodzaju pocieszenie skierowane do krewnych i bliskich jej osób. W związku z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, jaki niesie ze sobą taka mowa, zazwyczaj jest ona wygłaszana nie przez najbliższą rodzinę, ale przez dalszych krewnych czy znajomych, którzy dobrze znali zmarłą osobę lub przez pracownika reprezentującego zakład pogrzebowy. Przygotowując laudacje, należy pamiętać o zachowaniu pewnego porządku, czyli wstępu, w którym zaznaczymy w jakim celu się spotykamy i kogo żegnamy, rozwinięcia, gdzie opowiemy o zmarłym, a także zakończenia, które powinno nieść pocieszające przesłanie. Oczywiście nie warto posiłkować się ‘gotowcami’ – mowa pogrzebowa powinna być napisana od serca i pasować do osobowości zmarłej osoby, podkreślając jej indywidualizm – dzięki temu unikniemy banału i podkreślimy wagę wydarzenia.Co mówić, a czego nie?
Popularne powiedzenie „o zmarłych mówi się dobrze albo wcale” to podstawowa zasada, jaką należy się kierować pisząc laudacje. Mowa pogrzebowa nie może stawiać zmarłego w złym świetle, by nie przysparzać bliskim pogrążonym w żałobie dodatkowych cierpień. – Podpowiada pracownik Zakładu Pogrzebowego Witwicka we Wrocławiu. - Pomijamy więc wszelkie wady tej osoby i dotyczące jej przykre lub bolesne sprawy. Trzeba odnaleźć dobre cechy charakteru zmarłej osoby, wspomnieć o jej zasługach i osiągnięciach, przytoczyć przykłady sytuacji, w których odznaczyła się ona odwagą, bezinteresownością czy po prostu dobrym sercem. Wspomnienia o zmarłym, anegdoty z jego życia, cytaty i przemyślenia jego autorstwa – tego typu rzeczy warto uwzględnić w mowie pożegnalnej. Mile widziane będzie przypomnienie pasji zmarłego, jego ulubionych zajęć, a nawet przyzwyczajeń. Jeśli sytuacja na to pozwala – warto to uzgodnić z najbliższą rodziną zmarłego – można również przywołać żartobliwe sytuacje związane ze zmarłym, które pozwolą zachować w pamięci obraz takiej jego osoby – pogodnej i uśmiechniętej - jaką był za życia. Warto odpowiednio wcześniej przygotować mowę pogrzebową i dobrze ją przemyśleć, ponieważ odpowiednio napisana pozwoli w wyjątkowy sposób upamiętnić zmarłego, a także przyniesienie ukojenie rodzinie i przyjaciołom w bólu po stracie najbliższej osoby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana