Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak naliczane są odsetki na rachunkach oszczędnościowych?
Rachunki oszczędnościowe to bardzo popularna w Polsce, a także na świecie postać zbierania pieniędzy na jakiś cel. Występuje ona w formie usługi bankowej. Założenie takiego konta i regularne odkładanie nawet niewielkich kwot pozwala na uzyskanie sporych oszczędności. Podpowiadamy, na jakie kryteria należy zwrócić uwagę, wybierając rachunek oszczędnościowy oraz czym jest oprocentowanie i na czym polega naliczanie odsetek.
Czym jest konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe to usługa bankowa polegająca na prowadzeniu rachunku, na którym zdeponowane są pewne środki pieniężne, które dzięki zaoferowanemu przez bank oprocentowaniu pozwalają posiadaczowi rachunku na zarabianie. Warto zaznaczyć, że jest to produkt bankowy, przeznaczony dla osób fizycznych o pełnej zdolności do czynności prawnych, który posiada pewne cechy lokaty bankowej.
Jednak istnieją także różnice. Jedną z najważniejszych jest możliwość powiększenia lub pomniejszenia kwoty o konkretną sumę w każdym, wybranym przez użytkownika konta, momencie. Sprawia to, że jest to opcja chętniej wybierana przez osoby, które nie są w stanie określić, w którym konkretnie momencie będą potrzebować zaoszczędzonej sumy pieniędzy.
Jak podkreśla ekspert reprezentujący Poznański Bank Spółdzielczy: Rachunek oszczędnościowy różni się od zwykłego konta osobistego tym, że nawet najmniejsza kwota, która zgromadzona jest na pierwszym z wymienionych kont, wypracowuje dla posiadacza pewien zysk.
Oprocentowanie konta
Oprocentowanie konta oszczędnościowego to jeden z dwóch najważniejszych parametrów, wpływających na zarobek, wynikający z posiadania konta tego typu. Drugim jest natomiast kapitalizacja odsetek. Banki w reklamach swoich produktów często podają oprocentowanie promocyjne. Nie można jednak zapominać, iż jest to oferta, która zazwyczaj obowiązuje albo przez pewien czas, albo do określonej kwoty. Zdarza się także, że zawiera ona w sobie oba z wymienionych wyżej kryteriów. Rachunek oszczędnościowy charakteryzuje się tym, że po zgromadzeniu określonej kwoty lub upływie tego czasu, oprocentowanie ulega obniżeniu. Warto pamiętać, że banki mogą premiować nowych klientów, a także tych, wpłacających na konto oszczędnościowe nowe środki lub osoby, na których konto osobiste wpływa comiesięczne wynagrodzenie.
Kapitalizacja odsetek
Kapitalizacja odsetek jest czynnością polegającą na dopisywaniu odsetek do kapitału. Kapitałem jest zaś kwota, która została wpłacona na konto oszczędnościowe. To, ile wyniesie wartość odsetek, zależy od wpłaconej na konto sumy pieniędzy. W przypadku kont oszczędnościowych odsetki dopisywane są zazwyczaj do wpłacanych pieniędzy co miesiąc. Zdarza się, że ma to miejsce rzadziej, czyli co kwartał. Taka częstotliwość dopisywania odsetek jest podstawową różnicą pomiędzy lokatą bankową a kontem. Na lokacie odsetki są dopisywane bowiem pod koniec okresu umownego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana