Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak mierzyć kolory? Urządzenia do pomiaru barw
Jednoznaczne określenie koloru może być trudne, ponieważ wpływ na jego postrzeganie ma kilka czynników. Barwa może się różnić w zależności od rodzaju światła, osoby obserwującej, a także samej próbki. Ludzie oko nie jest idealnym narzędziem do mierzenia kolorów, dlatego na potrzeby badań laboratoryjnych stworzono urządzenia do pomiaru barw, takie jak kolorymetry, czy spektrofotometry.
W przypadku wielu produktów jednolita barwa odgrywa bardzo ważną rolę. Często zdarza się, że poszczególne elementy produkowane są w odmiennych zakładach produkcyjnych. Konieczne jest wówczas dokładne określenie wzorca, na podstawie którego stworzony zostanie produkt końcowy. Do jednoznacznego określenia jego barwy wykorzystuje się urządzenia, takie jak kolorymetry, spektrofotometry i komory świetlne, które wykorzystywane są do kontroli jakości między innymi w przemyśle odzieżowym, tworzyw sztucznych, czy poligrafii.
Kolorymetry
Barwa to długość światła, rejestrowana przez czopki znajdujące się w siatkówce ludzkiego oka. Światło padające na przedmiot zostaje częściowo pochłonięte, a częściowo odbite. Odbita zostaje fala elektromagnetyczna o konkretnej długości, która wywołuje wrażenie określonego koloru. Z tego względu narzędziem pomiarowym może być zmysł wzroku – jednak każdorazowo jest on naznaczony subiektywnym odczuciem. Barwa może się również różnić w zależności od rodzaju światła, a także badanej próbki, z tego względu analiza sensoryczna zawsze jest obarczona ryzykiem błędu.
Inaczej jest z instrumentami pomiaru koloru, na przykład kolorymetrami. Oceny koloru można dokonać w porównaniu do określonej palety barw, opisanej za pomocą wartości liczbowych. Tym samym dzięki kolorymetrowi można określić różnice pomiędzy wzorcem a badaną próbką, na podstawie pomiarów różnicy odcienia, jasności i nasycenia. Kolorymetr nadaje się do określania podstawowych różnic pomiędzy badaną próbką a wzorcem i najlepiej sprawdza się w przypadku gładkich, jednolitych powierzchni. W przypadku próbek, których struktura nie jest jednolita lepiej sprawdzi się spektrofotometr.
Spektrofotometry
Spektrofotometry mają większe możliwości zastosowania. Jego precyzja wykracza poza możliwości ludzkiego oka – z tego względu może być wykorzystywany na każdym etapie produkcji i kontroli jakości, także do próbek w formie granulatu lub cieczy. W tym przypadku możliwe jest określenie barw w zakresie widma światła widzialnego, a także nadfioletu. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest wykrycie różnic kolorystycznych niewykrywalnych przez kolorymetr.
Najwyższej jakości profesjonalne urządzenia do pomiaru barw, takie jak kolorymetry, spektrofotometry, połyskomierze i inne, wraz z profesjonalnym doradztwem znajdziemy w ofercie sklepu Grupy E.
Komory świetlne
Kolory odgrywają dużą rolę w wielu branżach. Mają wpływ między innymi na decyzje zakupowe konsumentów. Komory świetlne są wykorzystywane do wizualnej oceny barw. To, jak widzimy kolor jest zależne między innymi od źródła światła. Umieszczając przedmiot w komorze świetlnej mamy możliwość zmiany źródła światła, a tym samy oceny i dopasowania barwy do przedmiotu, aby prezentował się jak najlepiej. Komora jest więc szeroko stosowana do grafiki artystycznej, zdjęć, w poligrafii, a także przy produkcji materiałów tekstylnych, tworzyw sztucznych, w przemyśle motoryzacyjnym i ceramicznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana