Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak leczyć nierówności i zniekształcenia kończyn?
Prawidłowa budowa i praca kończyn ma niebagatelne znaczenie dla naszej sprawności i komfortu. Wszelkie zaburzenia w tym zakresie powodują trudności w codziennych czynnościach oraz dolegliwości bólowe. Wśród schorzeń narządów ruchu wyróżniamy nie tylko zwyrodnienia stawów, entezopatie (np. ostrogi piętowe) czy urazy mechaniczne (złamania), ale także nierówności i zniekształcenia kończyn. Na czym dokładnie polega ten problem i jak mu zaradzić?
Przyczyny, objawy i następstwa nierówności i zniekształceń kończyn
Nierówności i zniekształcenia kończyn to poważne wady narządu ruchu, które polegają na występowaniu rzeczywistych różnic w długości kości lub też związane są z zaburzeniem osi bądź utrwaleniem się przykurczów obecnych w obrębie stawów. Tego typu deformacje mogą mieć różne podłoże. Są to najczęściej:
Przeczytaj również: Skąd bierze się nerwica i jak sobie z nią poradzić?
- wady wrodzone – dysplazje kostne, wady stawów, kości i chrząstek;
- urazy mechaniczne – zaburzenia procesu gojenia w przypadku złamania kości długiej – stawy rzekome.
- zmiany zapalne i poinfekcyjne – sepsa, zapalenie kości i stawów u noworodków i niemowląt; pourazowe i poinfekcyjne ubytki kości
- niektóre choroby metaboliczne, hormonalne, nowotworowe.
Ponadto wyróżniamy też przypadki idiopatyczne, czyli bez ustalonej genezy. Niezależnie od przyczyny, nierówności i zniekształcenia kończyn – zwłaszcza te mocno nasilone – stanowią poważny problem, nie tylko pod względem estetyki, ale przede wszystkim z uwagi na statykę i dynamikę ciała. Mamy tu bowiem do czynienia z dysproporcjami w budowie ciała i utrudnionymi czynnościami narządu ruchu. Osoba dotknięta taką wadą wyraźnie utyka, często też trzyma dłuższą kończynę zgiętą w kolanie i biodrze, natomiast krótszą stara się „wydłużyć”, ustawiając stopę w zgięciu podeszwowym. Do tego zmienia się również ustawienie miednicy na skośne.
Przeczytaj również: Jak radzić sobie z suchymi piętami?
- W rezultacie kręgosłup w odcinku lędźwiowym ulega skrzywieniu, a staw biodrowy poddawany jest nadmiernemu obciążeniu, co skutkuje dolegliwościami bólowymi i prowadzi do powstawania zwyrodnień
– Mówi ekspert z gabinetu ortopedycznego dr. n. med. Wiktora Orzechowskiego we Wrocławiu.
– Dlatego tak istotne znaczenie ma rozpoznanie nierówności i zniekształceń kończyn oraz podjęcie leczenia tych wad.
Metody leczenia nierówności i zniekształceń kończyn
W zależności od wielkości wady nierówności kończyn mogą być leczone bezinwazyjne i operacyjnie. Metody bezoperacyjne polegają na niwelowaniu różnicy w nierównościach kończyn przy pomocy odpowiednio dobranego wyrównania w obuwiu np. przy pomocy wkładek. W przypadku większego skrótu – powszechnie przyjmuje się tu granicę 3 cm lub mniejszego ze współistniejącym zniekształceniem osi kończyny, zaleca się podjęcie leczenia operacyjnego. Preferowaną metodą jest tu wydłużanie kończyn, dzięki czemu nie trzeba skracać zdrowej kończyny i nie ingeruje się we wzrost operowanej osoby, a dodatkowo koryguje się również zniekształcenia i zaburzenia osiowe. W tym celu wykorzystuje się metodę Ilizarowa, która polega na przecięciu kości i zastosowaniu stabilizatora zewnętrznego. Technika ta bazuje na procesie przebudowy kostniny i stopniowym rozciąganiu tworzącej się tkanki. Osteogeneza dystrakcyjna jest metodą czasochłonną i wymagającą intensywnej rehabilitacji, ale pozwalającą na uzyskanie zadowalających rezultatów.
Przeczytaj również: Czy alkoholizm może mieć podłoże dziedziczne?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana