Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak izolowane są domy pasywne?
Domy pasywne wyróżniają się niezwykle niskim zapotrzebowaniem na energię, które nie powinno przekraczać rocznie 15 kWh na metr kwadratowy ich powierzchni. Aby móc spełnić te parametry niezbędne jest w nich zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej gwarantującej izolacyjność cieplną na poziomie poniżej 0,15 W/(m2K). Wobec tego, jak izolowane są domy pasywne, jeśli chodzi o ich poszczególne elementy konstrukcyjne?
Izolacja fundamentów w domach pasywnych
W przypadku domów pasywnych, które wykonywane są zazwyczaj z użyciem drewnianych prefabrykowanych stelaży, najczęściej stosuje się zamiast klasycznych fundamentów płytę fundamentową, która minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Dodatkowo dzięki niej możliwe jest łatwiejsze zaizolowanie fundamentów z użyciem płyt styropianowych EPS lub z polistyrenu ekstrudowanego XPS. W przypadku klasycznych fundamentów, na których posadowione są najczęściej jednak domy energooszczędne z drewna, jednak niekiedy także pasywne izolacja musi także być zastosowana na jego obwodzie.
Izolacja przegród ściennych w domach pasywnych
W przypadku przegród ściennych zastosowana izolacja powinna mieć odpowiednio wyliczoną grubość w zależności od materiału, z jakiego jest ona wykonywana. Przykładowo wobec tego w przypadkuprzegród ściennych domów z drewna, aby zapewnić im izolacyjność na poziomie budynków pasywnych, stosuje się od strony zewnętrznej innowacyjną płytę elewacyjną Steico Universal z włókna drzewnego, która może być tynkowana.
Dach a izolacja termiczna domów pasywnych
Zarówno w przypadku klasycznych konstrukcji murowanych, jak i z drewna, jakie oferuje, chociażby producent gotowych domów drewnianych ITS z Koszalina niemal 30% ciepła z ich wnętrza ucieka przez dach, jeśli nie jest on odpowiednio zaizolowany termicznie. Dlatego też w przypadku domów pasywnych izolacja dachu wykonywana jest najczęściej trójwarstwowo, a jej grubość jest podobnie jak w przypadku przegród ściennych o wiele większa w porównaniu do klasycznych domów energooszczędnych.
Dodatkowe elementy wpływające na niski współczynnik przenikania ciepła w domach pasywnych
Sama poprawnie wykonana izolacja domów pasywnych to jednak nie wszystko. Aby mogły one uzyskać odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, należy w nich zastosować bowiem także:
- odpowiednią stolarkę okienną, potrójnie szkloną i z komorową ramą,
- właściwą technologię budowy niwelująca powstawanie mostków termicznych np. na nadprożach.
Jak więc widać temat izolacji termicznej domów pasywnych jest niezwykle złożony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana