Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak hodować piękne wrzosy w ogrodzie i na balkonie?
Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, to znakiem rozpoznawczym końca lata i jesieni – zwłaszcza we wrześniu – są różnobarwne wrzosy. Nadają się one zarówno do sadzenia bezpośrednio w gruncie, jak i w donicach oraz skrzynkach. Z ich różnych odmian można tworzyć wyjątkowe kompozycje, także w towarzystwie innych kwiatów lub trwa ozdobnych. W jaki sposób stworzyć z nich jesienną aranżację? O czym pamiętać przy ich pielęgnacji? O tym piszemy poniżej.
Kolorowe wrzosowisko w ogrodzie
Posadzone w dużych grupach i w taki sposób, aby ich kolory się przenikały, wyglądają najefektowniej. Idealnie będą prezentować się na skalniakach czy skarpach. Aby jednak uzyskać taki wyjątkowy rezultat, należy zadbać o wybór odpowiedniego stanowiska. W naturalnych warunkach wrzosy rosną przede wszystkim na słonecznych oraz suchych miejscach, ponieważ podmokłe tereny sprawiają, że ich korzenie szybko gniją, a roślina marnieje. Warto zadbać o takie same warunki w ogrodzie. Niemniej jednak nie można ich sadzić bezpośrednio w ziemi ogrodowej – podłoże musi być kwaśne o odczynie pH 3,5-5. Odpowiednie da się znaleźć między innymi w centrum ogrodniczym Sequioa, znajdującym się w Warszawie.
Przeczytaj również: Najlepsze rośliny doniczkowe dla zapominalskich
Jak zostało wspomniane, nadmiar wody nie jest wskazany dla tych roślin, jednak płytki system korzeniowy oznacza konieczność regularnego podlewania w niewielkich ilościach. Na wiosnę warto je także zasilić wolno działającym mineralnym nawozem wieloskładnikowym z uwzględnieniem najmniejszej zalecanej dawki. O tej porze roku, w kwietniu warto także przycinać pędy poniżej miejsca, gdzie rosły wcześniej kwiaty. Dzięki temu rosną one obficie, tworząc gęste, kolorowe połacie. Choć wrzosy są odporne na mróz, to lepiej na zimę okryć je świerkowymi gałęziami bądź włókniną. Takie materiały nie odcinają dopływu powietrza, ale skutecznie chronią je przed chłodem.
Przeczytaj również: Dlaczego rośliny ozdobne warto kupić w profesjonalnej szkółce?
Jesienna aranżacja balkonu i tarasu
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rośliny sadzić także w skrzynkach czy donicach. W towarzystwie takich kwiatów jak wrzośce, andromedy, azalie, dabecje czy też ozdobnych traw będą prezentować się naprawdę wyjątkowo. Podobnie jak w przypadku tych sadzonych bezpośrednio do gruntu trzeba zadbać o odpowiednio kwaśne, przepuszczalne i piaszczyste podłoże. Pojemniki, do których będą przesadzane, powinny mieć średnicę minimum 15 cm na jedną roślinę. Należy zadbać także o warstwę kilkucentymetrowego drenażu oraz otwory na dnie umożliwiające odpływ nadmiaru wody.
Przeczytaj również: Urządź swój balkon z kwiatami i ziołami z Centrum Ogrodniczego Sequoia
Zasady pielęgnacji są również zbliżone do tych, jakie mają zastosowanie przy wrzosach uprawianych w ogrodzie. Wystarczy niezbyt obfite nawożenie wiosenną porą wraz z przycinaniem pędów. Należy pamiętać, aby donice ustawiać w miejscach słonecznych, ale osłoniętych przed wiatrem. Na zimę z kolei dobrze jest ocieplić pojemniki, ponieważ tak hodowane rośliny nie przetrwają temperatury poniżej -10 stopni Celsjusza. Na koniec warto również dodać, że wrzosy najlepiej kwitną na zewnątrz, aniżeli w pomieszczeniach. Można je chować do domu jedynie na krótki czas – maksymalnie kilka dni – dbając o to, by nie stawiać ich blisko kaloryfera, ale za to na nasłonecznionym stanowisku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana