Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak ekonomicznie i komfortowo ogrzewać domowe wnętrza?
Jakość i wydajność ogrzewania to jeden z głównych czynników wpływających na koszty eksploatacji domu w okresie jesienno-zimowym. Dobór nowoczesnych rozwiązań z tej kategorii pozwoli nam nie tylko odciążyć domowy budżet i zwiększyć nasz komfort mieszkania, ale również w większym stopniu zatroszczyć się o środowisko naturalne. Poniżej znajdziemy charakterystykę szeregu rozwiązań, które warto rozważyć, jeśli chcemy, by nasz dom był ogrzewany ekonomicznie i ekologicznie.
Rekuperacja
Wentylacja mechaniczna spotykana jest zazwyczaj w obiektach użytkowych, np. biurowcach, niemniej jednak warto się zastanowić nad jej wykorzystaniem również w domu.
Instalacja taka może zostać uzupełniona o rekuperatory, czyli specjalne wymienniki ciepła, które pozwalają odzyskać część energii cieplnej zawartej w powietrzu opuszczającym budynek, i skierować je z powrotem do pomieszczeń – wyjaśnia specjalista salonu Inside - W ten sposób możemy w znaczny sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną z instalacji grzewczej.
Pompy ciepła
Zgodnie ze swą nazwą, pompy ciepła nie produkują energii cieplnej, lecz jedynie „przepompowują” ją z instalacji wymienników, znajdującej się na zewnątrz domu, do instalacji grzewczej, znajdują się wewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy pobierać ciepło ze źródeł odnawialnych – gruntu, powietrza bądź wody – minimalnie przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska (sama pompa do działania potrzebuje energii elektrycznej) oraz znacznie redukując zapotrzebowanie na energię cieplną wytwarzaną w procesie spalania paliw.
Ogrzewanie podłogowe
Ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry – to dlatego ogrzewanie podłogowe pozwala skuteczniej ogrzać całe pomieszczenie (szczególnie jeśli jego powierzchnia jest duża) przy niższym zużyciu energii, niż tradycyjne grzejniki naścienne. Wytworzone przez nie ciepło rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniu, dając najwięcej ciepła naszym nogom, które są najbardziej narażone na wyziębienie.
Nowoczesne kotły na paliwa stałe
Wśród ekologicznych paliw stałych znajdziemy ekogroszek oraz pellet. Kotły do ich spalania muszą w dzisiejszych czasach odpowiadać wyśrubowanym standardom pod względem emisji zanieczyszczeń oraz wydajności. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. kotły retortowe wyposażone w zasobnik i podajnik paliwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacznie zwiększyć oszczędności związane ze spalaniem (do kotła trafia dokładnie tyle paliwa, ile potrzeba do zaspokojenia potrzeb domostwa), a także poprawić nasz komfort – zasobnik uzupełnia się, w zależności od zużycia węgla, raz na kilka dni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana