Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają tzw. oleje wielofunkcyjne?
Oferta przemysłu petrochemicznego dla motoryzacji, przemysłu i rolnictwa jest wyjątkowo szeroka. Dużą jej cześć wypełniają różnego typu oleje przeznaczone do silników, przekładni, skrzyń biegów, układów hydraulicznych i hamulców. Wśród wielu rodzajów olejów stosowanych w maszynach budowanych i rolniczych są oleje wielofunkcyjne. Warto poznać jak one działają i jakie są ich walory.
Czym jest olej wielofunkcyjny?
Oleje wielofunkcyjne przeznaczone są przede wszystkim do nowoczesnego sprzętu budowlanego i rolniczego, w którym silnik, przekładnie manualne, mosty, osprzęt hydrauliczny oraz mokre hamulce smarowane są za pomocą jednego układu olejowego. To produkty uniwersalne, wielofunkcyjne i wielosezonowe.
„Nasza hurtownia olejów samochodowych – mówi przedstawiciel firmy Buwar z Legnicy – wśród wielu produktów oferuje oleje wielofunkcyjne do maszyn budowlanych oraz wykorzystywanych w rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie. Wysokiej jakości oleje wielofunkcyjne to produkty przygotowane na bazie innowacyjnych technologii. Doskonale spełniają swoje funkcje, a ich uniwersalny charakter zdecydowanie ułatwia obsługę i serwis maszyn i urządzeń”.
Uniwersalność olejów wielofunkcyjnych
Oleje tego typu są produktami uniwersalnymi. Cecha ta, pozwala na stosownie ich zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych także z turbodoładowaniem. Pozwala też na pracę jednostek silnikowych wyposażonych w katalizator. Oleje wielofunkcyjne znajdują zastosowanie w wielu maszynach i urządzeniach pracujących na placach budowy oraz w gospodarstwach rolniczych. Przy ocenie ich podstawowych zalet należy zwrócić uwagę na optymalne smarowanie niezależne od obciążeń i temperatur oraz dobre zabezpieczanie antykorozyjne, a także zmniejszanie zużycia silników i pozostałych mechanizmów. Uniemożliwiają też one powstawanie niekorzystnych osadów niezależnie od warunków eksploatacyjnych.
Wielofunkcyjność największą zaletą
Najbardziej docenioną zaletą tych olejów jest ich wielofunkcyjność. Umożliwia to stosowanie ich do smarowania silników maszyn i ciągników oraz jako olej przekładniowy do skrzyń biegów i zwrotnic. Doskonale współpracują ze sprzęgłami, a także mokrymi hamulcami. Można je stosować również w układach siłowych i sterujących. Tego typu uniwersalność, przy jednoczesnym spełnianiu wszelkich standardów smarowania i ochrony sprawia, że są to produkt wyjątkowo wygodne podczas eksploatacji i serwisu urządzeń.
Wielosezonowość jest również ważna
Właściwości dobrych olejów wielofunkcyjnych oraz wyśrubowane przez nowoczesne technologie parametry pozwalają na stosowanie ich przez cały rok, bez względu na warunki pracy. Oleje te umożliwiają skuteczny rozruch maszyn nawet w bardzo niskich temperaturach. Zawdzięczają to odpowiednio dobranej lepkości, dzięki której ich obieg w magistrali olejowej jest stosunkowo łatwy. Najczęściej producenci zalecają wymianę olejów wielofunkcyjnych jeden raz w roku.
Oleje wielofunkcyjne spełniają normy i wymagania większości producentów maszyn budowlanych i rolniczych. Stosowane są chętnie i cenione za swoje niezaprzeczalne walory. O ich właściwościach można dowiedzieć się od specjalistów zajmujących się dystrybucją olejów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana