Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają testy ciążowe?
Ogólnie dostępne w każdej aptece i w coraz większej ilości innych sklepów testy ciążowe są najprostszym sposobem na potwierdzenie zajścia w ciążę. Takie teksty charakteryzują się tym, że są proste w użyciu, a przy tym są dostępne w niskich cenach. Oczywiście po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego powinno się jak najszybciej zgłosić do lekarza, żeby ten wynik potwierdzić. Samodzielnie wykonywane w domu testy ciążowe są jednak pierwszym wskazaniem wystąpienia ciąży i pozwalają szybko się do niej przygotować. W artykule opisujemy, jakie są rodzaje testów ciążowych, w jaki sposób się je wykonuje oraz w jaki sposób działają.
W jaki sposób test ciążowy jest w stanie stwierdzić, że jest się w ciąży?
Każdy test ciążowy, niezależnie od rodzaju, działa w podobny sposób i wykrywa obecność w moczu hormonu beta hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten pojawia się w organizmie kobiety dopiero kilka dni po zapłodnieniu. Jest odpowiedzialny m.in. za podtrzymanie wydzielania progesteronu, czyli hormonu, który w dużej mierze odpowiada za podtrzymanie ciąży oraz regulowanie rozwoju gruczołów płciowych. Obecność hormonu hCG w moczu kobiety w ciąży jest możliwa do wykrycia już około 7-10 dni po zapłodnieniu. Na testy ciążowe są naniesione monoklonalne przeciwciała antv-hCG, które reagują na znajdujące się w moczu hormonu hCG i powodują pojawienie się pozytywnego wyniku wykonanego testu.
Jakie są obecnie dostępne w aptekach rodzaje testów ciążowych?
Pomimo iż wszystkie testy ciążowe działają w podobny sposób, czyli badają obecność w moczu hormonów hCG, mogą się od siebie różnić dokładnym sposobem użycia.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach: Wyróżnić można przede wszystkim trzy rodzaje testów ciążowych: testy płytkowe, testy strumieniowe oraz testy paskowe. W testach ciążowych paskowych znajdują się dwa okienka: kontrolne, które ma za zadanie kontrolowanie działania testu oraz okienko testowe, na którym pokazywany jest wynik wykonanego testu. Testy ciążowe strumieniowe są w formie flamastra, w trakcie wykonywania testu ściąga się plastikową nasadkę z paska, który służy do absorpcji moczu. Natomiast testy paskowe są w formie pasków, które zanurza się próbce moczu.
W zależności od stosowanego rodzaju testu, wynik można z niego odczytać po upływie od jednej do 5 minut. Dokładne informacje na ten temat są zamieszczone na załączonej do zakupionego testu ulotce.
Jak pokazywane są wyniki na testach ciążowych?
W większości testów ciążowych wyniki są pokazywane poprzez pojawienie się po wykonanym teście kresek: przy wyniku pozytywnym pojawiają się dwie kreski, natomiast przy wyniku negatywnym jedna kreska. Inaczej działają dostępne w aptekach stosunkowo od niedawna testy cyfrowe, w których zastosowane są wyświetlacze cyfrowe i wynik jest pokazywany albo jako „+”, czyli wynik pozytywny, albo jako „–", czyli wynik negatywny. W niektórych testach cyfrowych wyświetlane są komunikaty tekstowe, czyli odpowiednio „pregnant” i „ not pregnant”.
Jaka jest wiarygodność dostępnych w aptekach testów ciążowych?
Wiele osób stojąc przed decyzją o wykonaniu testu ciążowego, na pewno się zastanawia nad tym, jaka jest jego wiarygodność, czyli jak często osiągnięte wyniki takich testów są nieprawdziwe. Tak naprawdę jednak w przypadku wyników pozytywnych wiarygodność testów ciążowych jest bardzo duża i wynosi od 95 do 99 proc. W przypadku wyników negatywnych wiarygodność jest oczywiście taka sama, ale trzeba wziąć pod uwagę także taką możliwość, że test został wykonany zbyt szybko po odbytym stosunku i w badanym moczu nie pojawiły się jeszcze hormony hCG. Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do osiągniętego wyniku testu, albo jest się np. w trakcie leczenia niepłodności i zależy nam na tym, żeby otrzymany wynik był na pewno prawdziwy, warto jest się dla pewności udać do ginekologa, żeby potwierdzić lub wykluczyć pozytywny, lub negatywny wynik wykonanego testu ciążowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana