Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają testery akumulatorów?
Akumulatory to urządzenia, z którymi mamy do czynienia prawie codziennie. Jako źródło energii znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej i wielu innych. Wydajność akumulatorów jest warunkowana kilkoma czynnikami m.in. okresem eksploatacji i obciążeniem roboczym. Z wiekiem każdy akumulator traci pewną część swoich właściwości. Dlatego warto co jakiś czas sprawdzić jego kondycję. Przyrządami, które to umożliwiają, są testery akumulatorów.
Co mierzą testery akumulatorów?
Testery to urządzenia diagnostyczne, znajdujące zastosowanie w badaniu sprawności wszystkich rodzajów akumulatorów, począwszy od akumulatorów z ciekłym elektrolitem, poprzez akumulatory żelowe, a na bateriach zasilających urządzenia typu tablet, laptop lub smartfon kończąc. Na rynku są dostępne testery, które można stosować w warunkach domowych oraz modele wysokospecjalistyczne przeznaczone do kontroli kondycji akumulatorów przemysłowych stosowanych m.in. w branży telekomunikacyjnej. Możliwości tych narzędzi pomiarowych przybliża ekspert firmy, która od kilkunastu lat oferuje markowe akumulatory przemysłowe oraz szeroki wybór akcesoriów, w tym również testery:
Sprawność techniczna i gotowość do pracy to jedne z najważniejszych parametrów akumulatorów, szczególnie tych stosowanych w przemyśle. Kontrola kondycji akumulatora obejmuje sprawdzenie wszystkich kluczowych czynników mających wpływ na pracę urządzenia. Dzięki testerom można kontrolować pojemność akumulatora, jakość chemiczną elektrolitu, rezystancję wewnętrzną, napięcie oraz temperaturę wyprowadzeń biegunowych. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w testerach sprawiają, że przeprowadzenie testu akumulatora jest bardzo łatwe. Gwarantują również otrzymanie wiarygodnych wyników, które możemy wydrukować w formie wykresów graficznych. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że spory odsetek testerów, zwłaszcza produkowanych przez mało znane firmy nie spełnia swoich zadań, a otrzymywane przy ich użyciu pomiary mają niewiele wspólnego z rzeczywistym stanem akumulatora. Dlatego zawsze należy korzystać z testerów renomowanych producentów.
Kiedy należy sprawdzić stan akumulatora?
Akumulator jako chemiczne źródło energii z upływem czasu traci swoje pierwotne właściwości. Dlatego wskazane jest regularne kontrolowanie jego parametrów pracy. Dotyczy to szczególnie akumulatorów przemysłowych i trakcyjnych. Pierwsze są wykorzystywane do awaryjnego zasilania m.in. systemów alarmowych i przeciwpożarowych, siłowni telekomunikacyjnych, stacji przekaźnikowych, czy kas fiskalnych i układów oświetlenia zapasowego. Drugie natomiast służą jako główne źródło zasilania pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi. Regularne przeglądy oraz zapewnienie akumulatorowi optymalnych warunków np. garażowanie wózków widłowych w ogrzewanych pomieszczeniach, czy regularne sprawdzanie stopnia naładowania oraz ilości i jakości elektrolitu może znacząco przedłużyć żywotność ogniwa. Kontrola akumulatora powinna mieć miejsce, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy np. spadek napięcia, szybki czas rozładowania. Czynności te najlepiej wykonać przy użyciu testera akumulatora renomowanego producenta. W zależności od otrzymanych wyników należy podjąć odpowiednie kroki. Jeśli akumulator jest dość nowy, można poszukać źródła usterki i je usunąć. W przypadku starszych modeli lepiej zdecydować się na ich wymianę, ponieważ naprawa lub regeneracja mogą być bardziej kosztowne niż zakup nowego urządzenia. Poza tym nie mamy pewności, że odnowiony akumulator będzie działał prawidłowo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana