Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają termometry na podczerwień?
Termometry bezdotykowe szybko zyskały popularność i coraz częściej zastępują modele wkładane pod pachę czy do ust nie tylko w szpitalach i placówkach opiekuńczych, ale także w prywatnych domowych apteczkach. Nic w tym dziwnego, ponieważ działają szybko, są higieniczne i bardzo wygodne w użyciu. Jak jednak mierzą temperaturę, nie dotykając powierzchni ciała? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.
Zasada działania termometrów bezdotykowych
Termometry na podczerwień, zwane też bezdotykowymi, umożliwiają pomiar temperatury ciała i innych powierzchni bez bezpośredniego kontaktu. Urządzenie wystarczy zbliżyć na odległość kilku centymetrów, by błyskawicznie uzyskać precyzyjny wynik. Jak to możliwe? Zasada działania takich termometrów jest prosta – mierzą one ilość promieniowania podczerwonego, czyli fal elektromagnetycznych o różnych długościach emitowanych przez każdy ciepły przedmiot. Obiektyw urządzenia skupia promienie, a czujnik przekształca je w sygnał elektryczny i przekazuje dalej. Finalnie wynik pomiaru jest wyświetlany na ekranie.
Termometry na podczerwień wykorzystuje się nie tylko w medycynie, ale również w przemyśle maszynowym, spożywczym, chłodniczym, budownictwie i gastronomii. Na rynku dostępne są różne modele przeznaczone do nieco innych zastosowań, jednak zasada ich działania pozostaje taka sama.
Jak mierzyć temperaturę ciała termometrem na podczerwień?
Użycie termometrów bezdotykowych do mierzenia temperatury ciała dzieci czy dorosłych wydaje się bardzo proste. By jednak wyniki były miarodajne, trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi przygotowaną przez producenta do konkretnego modelu i przestrzegać kilku ogólnych zaleceń:
- zachowywać zalecaną odległość między urządzeniem a ciałem (w zależności od produktu wynosi ona od 1,5 do 15 cm);
- osoba, której mierzymy temperaturę, nie może się poruszać;
- skóra powinna być sucha i czysta, nieprzesłonięta materiałem ani włosami;
- temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w zakresie 15–40 stopni Celsjusza, nie może panować w nim przeciąg.
Trzeba pamiętać, żeby nie mierzyć temperatury osobie, która jest wychłodzona pobytem na zewnątrz w niskiej temperaturze, chwilę po gorącej kąpieli lub użyciu suszarki – gdy temperatura otoczenia zostanie nagle zmieniona, pomiary nie będą precyzyjne. Warto zatem odczekać kilka minut, aż warunki termiczne się ustabilizują – tłumaczy pracownik stacjonarnego sklepu medycznego Medseven w Bydgoszczy.
Jakie zalety ma używanie termometru na podczerwień?
Stosowanie termometru bezdotykowego ma wiele zalet. Rodzice małych dzieci cenią go za szybkie działanie i wygodę użycia. Pomiaru można dokonać nawet, gdy maluch śpi lub jest bardzo niespokojny. Ponadto wiele urządzeń umożliwia także mierzenie temperatury cieczy, np. wody w wanience lub napojów, co bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Ogromną zaletą termometrów na podczerwień jest higiena ich stosowania – jednym termometrem można bez obaw o przeniesienie drobnoustrojów mierzyć temperaturę wielu osobom. Jest to przydatne w szpitalach i innych placówkach medycznych, ale także w żłobkach, przedszkolach czy szkołach lub domach seniora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana