Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym?
Znalezienie obiektu w ogromnym zakładzie przemysłowym może być utrudnione. Wpływa to na obniżenie wydajności funkcjonowania załogi, a co za tym idzie straty dla firmy. Dlatego opracowano system RTLS, czyli Real Time Location Systems. Jego działanie umożliwia odnajdowanie przedmiotów i ludzi z dokładnością do 30 centymetrów. W praktyce oznacza to natychmiastowe odnajdywanie kluczowych elementów i przez to wzrost wydajności. Jak to działa?
Zasada działania systemu lokalizowania w czasie rzeczywistym
Kluczową rolę w funkcjonowaniu systemu RTLS mają:
etykieta emitująca sygnał;
sensory;
oprogramowanie zarządzające.
Każdy otagowany obiekt w zakładzie pracy (dokument, narzędzie, pojazd, a nawet człowiek) przy pomocy etykiety wysyła sygnał o szerokim paśmie częstotliwości i niskiej mocy. Oznacza to wysoką niezawodność w nadawaniu i odbieraniu sygnału, który trudno jest zakłócić. Co więcej, działanie sensorów bazuje na zasięgu komórkowym, który jest ogólnodostępny. Według firmy SIETOM system lokalizowania w czasie rzeczywistym może działać na 3 sposoby:
pokazywać dany obiekt;
informować o pojawieniu się obiektu w strefie;
śledzić całą drogę realizowaną przez obiekt.
Gdzie znajdują zastosowanie systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym?
Opisywane rozwiązania Auto ID wykorzystywane są w najróżniejszych przestrzeniach gospodarki. Najczęściej można je dostrzec w zakładach przemysłowych, które korzystają z długich linii produkcyjnych. Śledzenie półproduktów, elementów składowych maszyn czy innych towarów pomaga usprawnić procesy wytwórcze. Poza tym systemy RTLS stają się standardem w magazynach i przestrzeniach logistycznych (pakowanie i wysyłka towarów). Bardzo często można je dostrzec też w funkcjonowaniu nowoczesnych hodowli zwierzęcych. Przydają się wszędzie tam, gdzie lokalizowanie obiektów na dużej przestrzeni jest nieosiągalne dla wzroku ludzkiego. Warto przyjrzeć się też jednostkowym zastosowaniom systemów RTLS. Sprawdzają się w branży medycznej do śledzenia pacjentów z zaburzeniami pamięci lub chorobami natury psychicznej. Mogą być wykorzystane zarówno przez pojedynczego pacjenta, jak i cały szpital lub ośrodek rehabilitacyjny. To pokazuje jak ogromny potencjał mają systemy RTLS.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana