Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają ośrodki odwykowe?
Obecnie na człowieka czyha wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich są bardzo groźne środki odurzające. Coraz więcej zarówno młodszych, jak i starszych osób zmaga się z problemem uzależnienia od alkoholu, czy narkotyków. Warto zauważyć, że używki te mogą prowadzić do pogorszenia stanu – tak fizycznego, jak psychicznego. Właśnie z tego względu powstaje coraz większa liczba ośrodków odwykowych. Jak działają takie placówki?
W jaki sposób można pomóc osobom uzależnionym?
Zarówno alkohol, jak i narkotyki są substancjami, które źle wpływają na organizm człowieka. Warto zauważyć, że te drugie są również nielegalne, dlatego ich posiadanie grozi pozbawieniem wolności. Niestety bardzo często zdarza się, że osoby uzależnione nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Wówczas bardzo ważna jest pomoc bliskich osób, które powinny interweniować. Specjalista z firmy Ośrodek Terapii Uzależnień "Trzeźwość" zauważa:
W przypadku, kiedy ktoś ze znajomych lub rodziny zmaga się z problemem nadużywania substancji odurzających najczęściej potrzebuje także pomocy. Początkiem do jakichkolwiek działań powinna być rozmowa. W zależności od stadium zaawansowania nałogu może zdarzyć się, że taka osoba poradzi sobie wraz z pomocą najbliższych. Zazwyczaj konieczne jest jednak podjęcie leczenia w specjalistycznym ośrodku, który przede wszystkim zapewnia odpowiednią opiekę psychologiczną. Używki niestety mają to do siebie, że sieją zniszczenie nie tylko w ciele człowieka, ale przede wszystkim w psychice. Dlatego tak ważna jest reakcja na problem i w miarę możliwości szybka pomoc – dodaje.
Co powinna zrobić osoba, która chce podjąć się leczenia w ośrodku?
Podstawową kwestią jest zgłoszenie się do placówki, gdzie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad ze specjalistą odpowiedzialnym za przebieg leczenia. Na tym etapie osoba uzależniona dowiaduje się o dalszym postępowaniu. Podejmowane są decyzje związane z:
procesem detoksykacji – o ile taki jest konieczny,
możliwościami leczenia – wizyty w poradni lub leczenie w ośrodku odwykowym.
Przejście przez etap analizy własnego uzależnienia jest bardzo ważne. Dzięki temu część osób nadużywających środki odurzające zdaje sobie sprawę z tego, jak poważny jest ich problem.
Ośrodek państwowy czy prywatny?
Należy zauważyć, że obecnie działają zarówno placówki państwowe, jak i prywatne. Minusem tych pierwszych jest niestety bardzo długi czas oczekiwania na przyjęcie. Tymczasem w przypadku uzależnienia liczy się każdy dzień, kiedy osoba zainteresowana chce wyjść z nałogu. Dlatego coraz częściej wybierane są prywatne ośrodki odwykowe, za które trzeba zapłacić.
Obydwa typy placówek działają jednak na tych samych warunkach. Najważniejszy jest fakt, że osoba uzależniona sama musi chcieć rozpocząć terapię, co za tym idzie, sama zgłasza się na odwyk. Na sesjach terapeutycznych nie mogą przebywać osoby, które wcześniej się znały, a same kontakty mieszkańców takich ośrodków są mocno ograniczone. Należy również pamiętać, że leczenie terapeutyczne to proces, który czasami trwa latami. Nawet po wyjściu z ośrodka bardzo często konieczne jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana