Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają okulary progresywne?
Zastanawiasz się, na czym polega działanie okularów progresywnych? Wzrok pogarsza się z wiekiem. Już po 40 roku życia można mówić o starczowzroczności – presbiopii. Nie jest wadą, wynika z naturalnych procesów organizmu. Nie da się jej powstrzymać, ale odpowiednią dietą można opóźnić jej postępy. Pomocą dla osób z presbiopią są okulary progresywne ze względu na ich działanie. Już wyjaśniamy dlaczego.
Ekspert z salonu optycznego Optyka Okularowa Krystian Bloch mówi: Szkła progresywne to wynalazek nienowy, jednak bardzo nowoczesny. Ich działanie opiera się o wieloogniskową soczewkę, która umożliwia widzenie do dali i bliży. Specjalna technika wykonania umożliwia płynne przechodzenie stref, co bardzo poprawia komfort widzenia. Okulary progresywne są dla oczu lepszym rozwiązaniem niż ciągła wymiana jednej pary szkieł na drugą.
U kogo sprawdzą się okulary progresywne?
Z wiekiem pogarsza się widzenie z bliska. Najpierw nieznacznie, a z czasem naprawdę uciążliwie. Lektura książki ulubionego autora, przeczytanie drobnego druku na umowie, etykiety na produkcie spożywczym, a nawet napisów w kinie staje się trudne lub niemożliwe. Rozwiązaniem są tzw. okulary do czytania. Niech nie zwiedzie Cię to, że tego typu szkła dostępne są w marketach po niskich cenach. Noszenie niedobranych okularów może dodatkowo szkodzić Twoim oczom, a chcemy im pomóc, prawda?
Dobieraniem odpowiednich okularów zajmuje się optyk. I ten właśnie może zaproponować Ci okulary progresywne, jeśli współwystępuje u Ciebie dalekowzroczność i do tej pory nosiłeś tzw. minusy. Dlaczego? Zakup „okularów do czytania” to dodatkowa para okularów, którą musisz mieć zawsze przy sobie. Pamiętanie o tym byłoby uciążliwe. Okulary progresywne załatwiają sprawę dzięki płynnej ogniskowej – dostajesz dwa w jednym, bo one dostosowują się do presbiopii i zapewniają jednocześnie ostre widzenie do dali. Zyskujesz dodatkową moc do czytania, przy zachowaniu ostrości widzenia z daleka. Wspaniałe, prawda? Teraz czas wyjaśnić, jak to działa.
Jak działają okulary progresywne?
Okulary progresywne wyposażone są w soczewki wieloogniskowe. Oznacza to, że mają one kilka obszarów widzenia i umożliwiają korygowanie więcej niż jednej wady jednocześnie. Okularów progresywnych to nie to samo, co okulary dwuogniskowe, chociaż można powiedzieć, że oba rodzaje zostały stworzone w podobnym celu – jednoczesnej korekcji dwóch wad wzroku – to soczewki progresywne odznacza wyższy komfort użytkowania. Przejścia między obszarami nie są tak ostre i odczuwalne.
Wokół działania okularów progresywnych narosło sporo mitów. Jeden z nich dotyczy bólu głowy związanego z ciągłą zmianą soczewek. Dobrze dobrane okulary progresywne zadziałają zgoła odwrotnie, bo tak naprawdę będą odciążać słabnący narząd wzroku.
Inny mówi, że te okulary są drogie – niekoniecznie. Biorąc pod uwagę, że jedna para zastępuje dwie, to oszczędzasz nawet wtedy, kiedy wybierzesz super modne oprawki. Dobry optyk pomoże dobrać okulary pasujące do twarzy, indywidualnie dopasowane do rozstawu oczu i źrenic w założonym budżecie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana