Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają licea dla osób niedosłyszących i niesłyszących?
Uczniowie posiadający problemy ze słuchem, aby osiągnąć wysokie wyniki w nauce, potrzebują działań nauczycieli przystosowanych do ich specjalnych wymagań. Dlatego też, podejmując decyzję o wyborze odpowiedniej szkoły średniej, warto zastanowić się nad liceami dla osób niedosłyszących i niesłyszących. Przedstawiamy, w jaki sposób działają takie szkoły.
Dodatkowe zajęcia dla dodatkowych potrzeb
Głównym zadaniem szkoły średniej jest przygotowanie uczniów do osiągnięcia jak najwyższych wyników na egzaminie maturalnym i dostania się do wymarzonych szkół wyższych. Dodatkowo, nastolatkowie często mają już swoje określone pasje i zainteresowania, które chcieliby dalej rozwijać. Dlatego też licea dla osób niedosłyszących i niesłyszących odpowiadają na złożone potrzeby młodych ludzi. Wykwalifikowana kadra nauczycieli dba o utrzymanie wysokiego poziomu nauczania. Dodatkowe zajęcia logopedyczne i rewalidacyjne uczą skutecznej komunikacji i sposobów na odnalezienie się w świecie ludzi słyszących. Rozwojowi socjalizacji pomagają także wyjścia do kin i teatrów, lekcje organizowane w muzeach oraz szkolne wycieczki krajowe i zagraniczne. Co więcej, uczniowie liceum mogą udzielać się w wielu kołach i klubach zainteresowań, a nawet skorzystać z kursu na prawo jazdy. Niektóre placówki biorą również udział w międzynarodowych wymianach z podobnymi szkołami w innych krajach. Rodzice natomiast mogą liczyć na wsparcie pedagogów i organizowane specjalnie dla nich kursy nauki języka migowego.
Wysokie osiągnięcia
Licea dla osób niedosłyszących i niesłyszących to nie tylko źródło zdobywanych wiedzy i umiejętności, ale także materiału do budowy fundamentu tożsamości młodego, znającego swoją wartość człowieka. Jak twierdzi ekspert z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie:
Młodzi ludzie, przebywając w środowisku innych nastolatków zmagających się z podobnymi trudnościami, zdają sobie sprawę, że nie są odmienni od reszty społeczeństwa. Nawiązują znajomości i przyjaźnie, które często są początkami wspaniałych pomysłów na ułatwienie funkcjonowania swojego i młodszych kolegów. Uczniowie zaczynają dostrzegać, jak wielka siła w nich drzemie.
Dobra atmosfera i wysoki komfort psychiczny uczniów przekłada się także na ich sukcesy w nauce. Licealiści są nagradzani w międzyszkolnych olimpiadach przedmiotowych oraz w innych konkursach na szczeblach wojewódzkich, a także ogólnopolskich. Wysokie wyniki maturalne pozwalają im również kontynuować naukę na najbardziej cenionych uczelniach w kraju i zagranicą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana