Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają kulki zanętowe?
Połów karpia, leszcza czy amura nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście z pomocą wędkarzom przychodzą kulki zanętowe. Skutecznie przyciągają ryby do danego obszaru połowowego i sprawiają, że pozostają tam przez dłuższy czas. Kulki zanętowe można zakupić w gotowych paczkach. Mają różne składy, aromaty i kolory. Jak działa ten produkt? Czy warto się w niego zaopatrzyć? Wyjaśniamy poniżej.
Żarłoczne gatunki ryb, takie jak karp, łatwo zwabić na nasze łowisko. Wystarczy odpowiednia zanęta – na przykład kulka proteinowa. Należy wyjąć ją z opakowania, a następnie wrzucić w miejscu połowu. Pozostaje czekać na pojawienie się ryb. Dzięki swojej skuteczności metoda ta szybko zyskała ogromną popularność.Z czego powstają kulki zanętowe?
Kulki zanętowe to mieszanka różnych naturalnych składników. Do ich produkcji wykorzystuje się tłuszcze, białka, witaminy i minerały. Mogą zawierać np. mączkę rybną, owoce, ziarna zbóż, przyprawy, orzechy, mleko, jajka, kukurydzę. Dla wzmocnienia efektu często do kulek zanętowych dodaje się także barwniki i aromaty. Powstają zwykle w procesie parowania. Produkty, w zależności od składu, można podzielić na śmierdzące (do stosowania jesienią), słodkie (do stosowania wczesną wiosną i latem) oraz mieszane.Jak używać kulek zanętowych?
Na początek warto zwrócić uwagę na rozmiar. Małe kulki zanętowe mają średnicę ok. 1 cm i używa się ich przy słabym braniu. Nieco większe, od 1,5 do 2 cm można uznać za uniwersalne. Jeżeli planujemy łowić spore okazy, najlepiej sięgnąć po duże kulki, o średnicy powyżej 2 cm. Produkty możemy podzielić na tonące i pływające.Kulki zanętowe tonące opadają na dno, gdzie rozpuszczają się i przywabiają ryby. Najlepiej sprawdzają się w przypadku dna piaszczystego lub żwirowego, gdzie zostaną łatwo zauważone. Jeśli mamy do czynienia z dnem mulistym lub gęstą roślinnością podwodną, lepiej sięgnąć po kulki pływające – tłumaczy ekspert z Centrum Wędkarskiego Baitshop.Przed wyprawą na ryby warto zatem zrobić małe rozeznanie, by odpowiednio dobrać produkt do rodzaju łowiska. Pamiętaj, by kulki zanętowe przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Koniecznie zwróć uwagę na datę przydatności. W razie potrzeby produkt możesz zamrozić. Na koniec warto wspomnieć o tym, że wędkowanie z użyciem kulek zanętowych jest na niektórych akwenach zabronione. Wszystko ze względu na obawy o ekosystem – produkt wprowadza do wody wiele substancji odżywczych, które działają jak nawóz. W takich miejscach jako substytutu używa się czasem ziemi lub gliny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana