Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają kotły z podajnikiem?
Energooszczędne kotły sprawdzają się dlatego, że są bardziej praktyczne od standardowych pieców CO. Wszystko dlatego, że w czasie spalania paliwa w zwykłym piecu surowca wystarczy na kilka godzin, a w kotle z podajnikiem na znacznie dłużej. Wszystko przez to, że paliwo wraz z powietrzem dozowane są do palenisk w ścisłych proporcjach i w możliwie jak najkorzystniejszej ilości. W kotłach resortowych spala się węgiel, gdzie ślady popiołu są naprawdę bardzo małe. Do atmosfery na zewnątrz przedostaje się także o wiele mniej tlenków węgla i innych elementów zanieczyszczających powietrze.
Kotły z podajnikiem – jak działają?
Nowoczesne kotły resortowe idealnie spalają ekogroszek, dzięki czemu zmniejszają emisję szkodliwych substancji do środowiska. Uważa się, że kotły z podajnikami powinny przyjmować wyłącznie ekogroszek, ponieważ inne, gorszej jakości odpowiedniki węgla mogłyby szybko przyczynić się do szybkiego rdzewienia kotła wewnątrz, a zanieczyszczenia trwale zniszczyć całe palenisko. Każdy piec z kotłem wyposażonym w podajnik działa poprzez napędzanie silnikiem elektrycznym. Ponadto, podajnik ma ograniczoną możliwość transportowania surowca. Węgiel występujący w roli paliwa, musi mieć niewielkie wielkości ziarna, a kawałki nie mogą być zbyt duże – w przeciwnym wypadku praca podajnika będzie się blokować. Węgiel dociera do paleniska od dolnej strony, a mechanizm skonstruowany jest tak, aby zepchnąć popiół, który pozostał po wypaleniu się poprzedniej ilości paliwa. Do tego jeszcze palenisko ma dostęp do powietrza, wentylator wdmuchuje je do kotła. Jednak jest i na to sposób - nowoczesne kotły z podajnikiem ślimakowym, pozwalają na podanie precyzyjnej dawki paliwa, dzięki czemu mniejszą ilością paliwa można uzyskać odpowiednią temperaturę. Tym samym kotły automatyczne z podajnikiem są dużo bardziej ekonomiczne.
Kotły na ekogroszek – zalety
Nowoczesne kotły na ekogroszek pozwalają na automatyczne regulowanie prędkości podawania paliwa, jak i intensywność nadmuchu.
Nad całym układem pieczę pełni mikroprocesor. Dzięki niemu możliwa jest także praca czujników temperatury we wnętrzu. Skorzystać możemy ze sterowników nie tylko pokojowych, ale także zewnętrznych, w postaci regulatora pogodowego – objaśnia przedstawiciel firmy Kawah, oferującej nowatorskie systemy grzewcze dla domów i obiektów gospodarczych.
W sytuacji, gdy przestanie działać prąd, w palenisku może utrzymywać się żar, dzięki czemu cała instalacja nadal będzie pracować. Badania pokazują, że w przyszłości rodzaje paliwa zasilającego kotły z podajnikiem będą rozpatrywane pod kątem jeszcze szerszego uziarnienia, niż do tej pory.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana