Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa spektrometr emisyjny?
Większość materiałów, produktów i półproduktów musi zostać zweryfikowana. Dotyczy to też wyrobów przemysłowych, takich jak węgiel, stal, odkuwki… Badaniu podlegają najmniejsze elementy. Jednak by było to możliwe, trzeba wykorzystać rzetelny, specjalistyczny sprzęt. Jednym z urządzeń, które służą do realizacji badań tego typu, jest spektrometr emisyjny. Dostępny w wersji stacjonarnej, jak i przenośnej ułatwia wykonanie licznych zadań. Jak działa?
Spektrometr emisyjny – co to jest?
Spektrometry emisyjne to urządzenia przeznaczone do otrzymywania oraz analizy widma danego rodzaju promieniowania. Z powodzeniem więc odnajdują zastosowanie podczas kontroli jakości, analiz, badań w przemyśle, biologii, chemii – i nie tylko. Są używane również na magazynach materiałów wsadowych.
Przede wszystkim badanie z użyciem tego urządzenia opiera się na analizie widma mas cząsteczek i atomów danego wyrobu. Zjonizowane elementy są rozdzielane na wartość stosunku masy do ładunku. Jako że są rejestrowane oddzielnie, można wyznaczyć ich poszczególnie wartości i skład. To oczywiście nie wszystko, co potrafią spektrometry emisyjne – nie tylko identyfikują materiał biologiczny, ale też metale, dioksyny, produkty ropopochodne. Weryfikują związki chemiczne, składy pierwiastkowe, izotopowe… ze względu na precyzję i funkcjonalność odnajdują zastosowanie w fizyce, chemii, biologii i medycynie.
Ponadto spektrometry tego typu są nieocenione w przemyśle, technice, odlewnictwie czy petrochemii. Kontrolują materiały do produkcji, ich konstrukcję, zawartość mieszanin, pierwiastków… Takim badaniom są również poddawane pręty, węgiel, a nawet złom.
Jak działa spektrometr emisyjny?
Urządzenie tego typu jest złożone z trzech elementarnych konstrukcji. Ważną rolę odgrywa jonizator. Analogicznie to nazwy, to w nim odbywa się jonizacja cząsteczek. Zostają one podzielone na drobniejsze fragmenty z powodu pękań wiązań chemicznych. W niektórych urządzeniach działa to inaczej – w razie potrzeby cząstki są naładowywane.
Kolejny element to analizator. To w nim jony są separowane na podstawie stosunku masy do ładunku. Ostatnia część to spektrometr, który podsumowuje wartość jonów. To w nich zachodzi rzetelna analiza ilości i jakości. Wszystkie działania są rejestrowane i przekazywane do komputera.
Warto stawiać na spektrometry emisyjne najlepszej jakości. Takie w ofercie ma firma METIMEX - Laboratory Equipment, która dysponuje modelami stacjonarnymi, jak i przenośnymi. Urządzenia pomiarowe do laboratorium muszą spełniać jak najwyższe wymogi i cechować się nienaganną precyzją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana