Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa rekuperator?
W nowoczesnym budownictwie duży nacisk kładzie się głównie na stosowanie wysokiej jakości izolacji termicznej. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, jak wielkie oszczędności niesie ze sobą ograniczenie uciekania ciepła z budynku. Jednocześnie grube izolacje ścian i stropów oraz bardzo szczelne okna uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza w domu, przyczyniając się do niezdrowego dla mieszkańców zawilgocenia budynków.
Wydajna i oszczędna wentylacja
Sięgając po rozwiązania budowlane, które minimalizują wymianę powietrza z otoczeniem, musimy zadbać również o właściwą wentylację – podkreśla nasz rozmówca z firmy MIR Energia.Standardowa wentylacja grawitacyjna nie zda tutaj egzaminu, a alternatywą najlepszą z punktu widzenia wydajności i ekonomii, jest wykorzystanie systemu rekuperacji. Centralnym urządzeniem takiego systemu jest rekuperator. Zadaniem rekuperatora jest nadmuchiwanie świeżego powietrza spoza budynku do jego wnętrza i jednoczesne usuwanie powietrza zużytego. Wbudowany wymiennik ciepła pozwala na równoczesny odzysk ciepła z wywiewanego powietrza, co zapobiega schładzaniu wnętrz w czasie pracy wentylacji.
Jak działa rekuperator?
Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest do budynku za pomocą wentylatora nawiewnego. Zanim powietrze zostanie wtłoczone do wnętrza, przechodzi przez specjalny filtr, który oczyszcza je z zanieczyszczeń, takich jak kurz czy pyłki roślin. Następnie powietrze trafia do wymiennika ciepła. W tym samym czasie, ale w odwrotnym kierunku, przez element ten przepływa zużyte powietrze, które chcemy usunąć z domu. Konstrukcja wymiennika przeciwprądowego umożliwia przekazanie ciepła z wyrzucanego powietrza do tego, które dopiero zostanie wtłoczone do pomieszczeń. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą w trakcie tego procesu. Co ciekawe, rekuperator umożliwia nie tylko ogrzewanie, ale – w razie takiej potrzeby – schładzanie wtłaczanego do wnętrz świeżego powietrza. Możemy zamontować chłodnicę, która pozwala znacząco obniżyć latem temperatury w pomieszczeniach.Najważniejsze elementy systemu rekuperacji
Najważniejszym elementem umożliwiającym działanie rekuperatora jest wymiennik ciepła, jednak do prawidłowej pracy systemu niezbędne są również urządzenia wymuszające ruch powietrza, czyli wentylatory nawiewne i wywiewne. Powietrze pobierane jest do budynku przez umieszczoną na elewacji czerpnię, a wyrzucane przez wyrzutnię, znajdującą się na ścianie przeciwległej lub na dachu. Rozprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń wymaga korzystania z systemu kanałów, a uzyskanie odpowiednich parametrów i czystości zapewniają filtry. Rozwiązaniem często spotykanym w nowoczesnych rekuperatorach jest tzw. by-pass, czyli przewód, który umożliwia pominięcie wymiennika podczas wtłaczania powietrza do pomieszczeń w sytuacji, gdy nie chcemy go ogrzewać (np. w ciągu letnich nocy).Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana