Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa kominek z wkładem grzewczym?
Wkład grzewczy to serce kominka. Jest to żeliwny lub stalowy wkład w kształcie paleniska, którego dno, plecy, ściany boczne i czopuch są połączone stalowymi śrubami lub szczelnie zespawane. Wkład kominkowy ma za zadanie umożliwiać szybsze dostarczanie ciepła do pomieszczeń oraz ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom domu. Dzięki niemu możemy także rozprowadzić energię cieplną po całym domu. Co jeszcze umożliwia domownikom wkład kominkowy?
Kominek z wkładem czy bez?
Obecnie częściej spotykamy się z kominkami z wkładem i przeszklonymi drzwiczkami, niż z tymi z otwartym paleniskiem. Te drugie spełniają głównie funkcję dekoracyjną. Kominki bez wkładu grzewczego pozwalają na wydobycie jedynie od 10% do 15% energii cieplnej znajdującej się w drewnie. Te posiadające wkład potrafią jej wydobyć od 50% do 80%.
Niewątpliwą zaletą posiadania wkładu kominkowego jest możliwość regulowania dopływu powietrza do paleniska, a co za tym idzie dostosowywania szybkości spalania. Dzięki przepustnicy możemy zmniejszyć dopływ tlenu do ognia i spowolnić proces spalania materiału opałowego. – mówi ekspert z firmy Kominki Wesołowski.
W przypadku kominka z otwartym paleniskiem możemy jedynie otwierać lub zamykać szyber znajdujący się w przewodzie odprowadzającym dym do wylotu komina. Oprócz tego, dzięki wkładom grzewczym, możemy rozprowadzić ciepłe powietrze po całym domu. Ponadto, kominek z wkładem grzewczym jest szczelnie zamknięty i nie musimy go wygaszać, np. wychodząc z domu.
Rodzaje wkładów kominkowych
Montując w swoim domu kominek możemy zdecydować się na wkład żeliwny lub stalowo-szamotowy. Ten pierwszy jest zdecydowanie tańszy, ale ma gorszą wydajność grzewczą. Wkłady żeliwne są trwałe przy prawidłowej eksploatacji, jednak zwykle po kilku latach tracą swoją szczelność. Nie dotyczy to wkładów grzewczych, których korpus jest wykonany z jednego odlewu. Wkłady stalowo-szamotowe są droższe, ale bardziej wytrzymałe. Lepiej akumulują ciepło, osiągają nawet do 75% wydajności grzewczej. Szamotowe wyłożenie paleniska może się zniszczyć w wyniku uszkodzeń mechanicznych, wtedy należy je wymienić. Również estetyka wkładu stalowo-szamotowego jest większa niż wkładu żeliwnego. Wspaniale komponują się one z kominkami w każdym stylu. Obecnie to właśnie wkłady stalowo-szamotowe zdominowały rynek ze względu na swoją wytrzymałość, lepsze parametry techniczne i atrakcyjny design.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana