Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa drukarka laserowa i co znajduje się w tonerze do niej?
Drukowanie to czynność, którą wiele osób wykonuje przynajmniej kilka razy w tygodniu. W ten sposób można przenieść wirtualne pliki w papierową formę. Na rynku znajdują się obecnie dwie formy drukarek – laserowa oraz atramentowa, które różnią się pod wieloma względami. Podpowiadamy, jak działa drukarka laserowa, czym różni się od atramentowej wersji oraz z czego składa się jej toner.
Czym różni się drukarka laserowa od atramentowej?
Drukowanie to proces, który jest możliwy dzięki dwóm urządzeniom – drukarce laserowej oraz atramentowej. Ich działanie znacznie się od siebie różni, a co za tym idzie, inaczej wygląda także sam proces drukowania.
Drukarki atramentowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują atrament umieszczony w odpowiednich kartridżach. Naniesienie nadruku na papier umożliwia głowica atramentowa. Jednym z elementów różniących drukarki atramentowe od laserowych jest fakt, że w przypadku urządzenia zasilanego atramentem proces drukowania nie wymaga dodatkowego utrwalenia.
Drukarki laserowe są natomiast droższym rozwiązaniem, które sprawdza się tam, gdzie drukuje się zarówno dużo, jak i często. W zaoszczędzeniu pieniędzy może pomóc użycie zamienników dla oryginalnych tonerów.
Warto zwrócić także uwagę na to, że bardzo często drukarka laserowa drukuje jedynie w czerni oraz bieli, ze względu na większy koszt kolorowego wydruku. Przy procesie druku wykorzystuje się światło, które elektryzuje bęben światłoczuły. To z jego pomocną nanosi się barwnik na nośnik. Druk tego typu utrwalany jest za pomocą temperatury.
Proces drukowania laserowego
Drukarki laserowe to urządzenia, które bardzo często można spotkać w biurach. Wiąże się to z postrzeganiem ich jako drukarek bardziej godnych zaufania, co potwierdza mniejsza częstotliwość serwisowania.
Drukarki laserowe sprawdzają się także w miejscach, w których nie drukuje się często, ze względu na brak konieczności wymiany zaschniętego atramentu. Toner nie składa się z tuszu, ponieważ znajduje się w nim bęben, wałek oraz lista magnetyczna, a także specjalny proszek o drobnej konsystencji.
Jak poskreśla ekspert reprezentujący sklep internetowy renwex.pl: Wymiana tonerów w drukarce laserowej jest mniej problematyczna. Warto także zaznaczyć, że oprócz mniejszego ryzyka pobrudzenia, tonery charakteryzują się dłuższą żywotnością.
Sam proces drukowania za pomocą drukarki laserowej nie jest bardzo skomplikowany. Bęben światłoczuły, który znajduje się w drukarce, zostaje naładowany elektrostatycznie, co umożliwia przyciąganie cząsteczek tonera.
Światło lasera odbite przez specjalne lustro, które stale wiruje, pada na bęben. Tam, gdzie laser oświetla powierzchnię, zmienia się ładunek elektrostatyczny, przez co toner się w nich nie przyklei. Obraz, który w ten sposób powstaje, przenoszony jest na kartkę.
Cząsteczki tonera, które znajdują się na papierze, muszą zostać dodatkowo utrwalone, w czym pomaga wysoka temperatura w fuserze, czyli jednym z elementów drukarki laserowej.
Warto pamiętać, że drukarki laserowe często mają możliwość druku jedynie w czarno-białych barwach ze względu na konieczność użycia czterech osobnych laserów, bębnów oraz tonerów w drukarce kolorowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana