Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak duże znaczenie ma klasa energetyczna AGD kuchennego?
Podczas wybierania idealnego kuchennego sprzętu AGD klienci w pierwszej kolejności najczęściej zwracają uwagę na opisujące poszczególne urządzenia parametry użytkowe. Dla wielu jednym z najważniejszych jest klasa energetyczna urządzenia. Jest ona dobrze widoczna na etykietach z charakterystycznymi kolorowymi paskami. Według zasad zakup urządzenia o lepszej klasie efektywności energetycznej powinien pozwolić na osiągniecie znacznych korzyści finansowych podczas jego eksploatacji. Czy jednak faktycznie różnice są aż tak duże i warto jest wydać więcej pieniędzy na sprzęt z lepszą klasą energetyczną?
Co to jest klasa energetyczna?
Klasa energetyczna inaczej jest też nazywana klasą efektywności energetycznej. Przydzielenie danemu sprzętowi konkretnej klasy energetycznej zależy od wyników przeprowadzonych testów jakości. W przypadku sprzętu elektronicznego, takiego jak właśnie kuchenne urządzenia AGD, klasa energetyczna jest przydzielana na podstawie rocznego zużycia prądu, które porównuje się do wartości osiąganych przez najbardziej powszechne modele danego typu sprzętu. Na terenie Unii Europejskiej konieczność określania klasy efektywności energetycznej sprzętu elektronicznego, który jest dopuszczony do sprzedaży, wynika z obowiązujących dyrektyw unijnych. Głównym celem wprowadzenia takich wymagań było wpłynięcie w ten sposób na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i w związku z tym na ochronę środowiska.
Zmiany w oznaczeniach i przydzielaniu klas energetycznych
W 2021 roku doszło do dużej zmiany w kwestii oznaczeń klasy efektywności energetycznej. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Smart:
1 marca 2021 roku weszły w życie nowe unijne przepisy dotyczące oznaczeń klas energetycznych urządzeń AGD i innego typu sprzętu elektronicznego. Najważniejszą zmianą jest powrót do siedmiostopniowej skali i usunięcie dodatkowych klas, czyli A+, A++ i A+++. Obecnie urządzenia elektroniczne mogę być przydzielone tylko do klas od A do G. Ważne jest też zaostrzenie branych pod uwagę kryteriów. Tak naprawdę jest to prawdziwa rewolucja, ponieważ urządzenia, które wcześniej miały klasę energetyczną A+++, teraz trafiają do klasy C lub D.
Wprowadzone zmiany są naprawdę duże. Według ich pomysłodawców wcześniejsze dyrektywy stały się po prostu przestarzałe. Żeby dalej iść do przodu i móc ograniczać ilość zużywanej energii, konieczne jest zmobilizowanie producentów sprzętu do poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć ilość zużywanej energii, a w szerszej perspektywie walkę z ocieplaniem klimatu.
Czy sprzęt o lepszej klasie energetycznej faktycznie jest bardziej opłacalny w użytkowaniu?
Oczywiście tak. Co jednak równie ważne, nie zawsze zakup sprzętu AGD, który ma lepszą klasę energetyczną, w ostatecznym rozrachunku okaże się bardziej ekonomiczny. Różnice w cenach kuchennych urządzeń AGD w zależności od przydzielonej im klasy efektywności energetycznej mogą być naprawdę duże. Niestety przez to czasami może się okazać, że niższy koszt eksploatacji urządzenia przez kilka lat, nie zrównoważy znacznie wyższej ceny zakupu sprzętu i w ostatecznym rozrachunku klient pozostaje stratny.
Szukając najbardziej ekonomicznego rozwiązania w trakcie kupowania np. chłodziarko zamrażarki lub kuchni elektrycznej, warto jest obliczyć po ilu latach użytkowania sprzętu inwestycja w urządzenie o lepszej klasie energetycznej się zwróci. Wszystkie potrzebne do tego dane są podane na etykiecie energetycznej urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana