Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dopasować kafle do pieca?
Piece kaflowe stanowiły niegdyś podstawowy typ urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych, jednak wraz z upowszechnieniem się instalacji centralnego ogrzewania odeszły one w zapomnienie. Dzisiaj ten relikt przeszłości powraca do łask, przy czym większą wagę przywiązuje się nie tyle do jego funkcjonalności, co estetyki. Piec z odpowiednio dobranymi kaflami będzie stanowił oryginalną ozdobę wnętrza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kafli?
Rozmiary i kształty kafli
Piece kaflowe, chociaż kojarzą się ze staromodnymi wnętrzami, dzisiaj mogą pasować niemal do każdego pomieszczenia. Sekret udanej aranżacji tkwi w odpowiednim doborze kafli. Podstawowym kryterium, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie płytek, jest ich kształt i rozmiar. Do wyboru są zarówno klasyczne kafle, jak i wyroby gabarytowe oraz w małym rozmiarze. Kafle wielkoformatowe doskonale sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach i otwartych przestrzeniach. Warto również zadbać o odpowiednie dopasowanie elementów pod kątem ich funkcjonalności: oprócz tradycyjnych, płaskich kafli warto sięgnąć po specjalne płytki narożne, a także gzymsy czy półki, które urozmaicą prostą formę pieca.
Kolorystyka i wzornictwo
Najważniejszym czynnikiem, decydującym o wyglądzie pieca, a co za tym idzie również o jego wpływie na aranżację wnętrza, są kolory i wzory kafli. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu, możemy zdecydować się na różne modele płytek. Na szczególną uwagę zasługują kafle ręcznie malowane. Finezyjne malunki wykonane przez artystę, przedstawiające scenki rodzaje, krajobrazy, rośliny czy zwierzęta, przemienią zwykłe urządzenie grzewcze w dzieło sztuki. To znakomite rozwiązanie do wnętrz, w których piec kaflowy ma być główną ozdobą. Prostą formę pieca urozmaicą również bogato zdobione kafle ażurowe czy reliefowe, które podkreślą charakter wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym. Jeśli zależy nam jednak na bardziej subtelnym efekcie, warto sięgnąć po proste, gładkie kafle piecowe bez zdobień i np. bez fazy. Takie minimalistyczne wzornictwo i stonowana kolorystyka, zwłaszcza w odcieniach bieli i szarości, będzie doskonale pasować do wnętrz nowoczesnych i utrzymanych w modnym stylu skandynawskim.
Co jeszcze?
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze kafli do pieca? Nie bez znaczenia zarówno dla estetyki, jak i dla funkcjonalności całej instalacji jest jakość produktu. Tradycyjne, ceramiczne kafle wciąż są produkowane metodą rzemieślniczą w profesjonalnych kaflarniach. Warto tu zwrócić uwagę na doświadczenie firmy i kupować kafle u sprawdzonych producentów, mogących pochwalić się wielopokoleniową tradycją. Przykładowo Kaflarnia Grochowski w Radomsku działa już od ponad 125 lat, oferując bogaty wachlarz wyrobów. Trwałe i solidne kafle długo utrzymają ciepło i będą je równomiernie oddawały, a ponadto sprawią, że piec będzie się pięknie prezentował przez długie lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana