Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej
Wniosek o wpis do księgi wieczystej mogą składać notariusze, właściciele nieruchomości, wieczyści użytkownicy, osoby na rzecz których wpis ma nastąpić albo uprawnieni do tego wierzyciele. Treść wniosku kontrolowana jest przez sąd w trybie bezprocesowym, jeśli kontrola przebiegnie pomyślnie, sąd dokonuje wpisu do księgi wieczystej.
W jaki sposób składa się wniosek?
Wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej należy złożyć do sądu wieczystoksięgowego na piśmie, na urzędowym formularzu KW-WPIS. Stosowne formularze można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, a także w Sądach Rejonowych w Wydziałach Ksiąg Wieczystych. Po wypełnieniu formularza, należy dokonać opłaty w kasie sądu, zgodnej z taryfą opłat określoną dla danego rodzaju wpisu. Następnie, dokument zostanie sprawdzony przez pracownika sądu. Opłata za dokonanie wpisu to kwota stała w wysokości 200 złotych, pobierana od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. W przypadku, gdy wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalnej do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 złotych. Za wnioski o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności pobierana jest stała opłata w wysokości 150 złotych, bez względu na liczbę udziałów w tych prawach.Kontrola sądu przed dokonaniem wpisu do księgi wieczystej
W trakcie postępowania nieprocesowego sąd sprawdza treść wniosku, jego formę oraz dokonuje kontrolę samej księgi wieczystej. Jeżeli stwierdzi sprzeczności pomiędzy KW, a dokumentem będącym podstawą wpisu to wówczas, sąd nie może go dokonać. Jeśli wszystko będzie w porządku, sąd dokonuje wpisu, a z chwilą jego złożenia staje się on orzeczeniem sądu. Wnioskodawca zostaje poinformowany przez sąd o dokonaniu wpisu.Wniosek elektroniczny o wpisanie do KW
Jeżeli zależy nam na czasie i nie mamy ochoty jechać do sądu, możemy powierzyć dokonanie wpisu notariuszowi. Z dniem 1 lipca 2016 r. Ministerstwo Sprawiedliwości w oparciu o ustawę z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece Art. 25.1.2 oraz przepisach z dnia 15.01.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks Postępowania Cywilnego oraz niektórych innych ustaw, uruchomiło program pozwalający na automatyczne wprowadzanie wniosków o wpis do ksiąg wieczystych.- Uprawnienia złożenia elektronicznego wniosku o wpis do ksiąg wieczystych posiadają wyłącznie notariusze, komornicy sądowi i naczelnicy urzędów skarbowych. Według szacunków, to oni składają ponad 80% wszystkich wniosków wieczystoksięgowych – wyjaśnia pracownik Kancelarii Notarialnej. Notariusz Łukasz Chwiałkowski.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana