Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dokonać naprawy powypadkowej pojazdu?
Nadmierna prędkość, nieoczekiwana usterka, złe warunki pogodowe, błąd nasz lub innego kierowcy – wiele czynników może doprowadzić do tego, że staniemy się uczestnikami wypadku drogowego. Niezależnie jednak od przyczyn, jeśli nasz samochód nie został bardzo poważnie uszkodzony, powinniśmy pomyśleć o wykonaniu napraw powypadkowych. Obejmują one trzy segmenty: blacharstwo, lakiernictwo oraz mechanikę pojazdową.
Blacharstwo
Karoseria to bardzo niedoceniany przez kierowców element samochodu. Pełni ona jednak niezwykle istotną funkcję, nie tylko z punktu widzenia estetyki. Przede wszystkim jej zadaniem jest chronienie znajdujących się pod nią podzespołów oraz inny elementów przed działaniem czynników zewnętrznych, między innymi opadów deszczu czy promieniowania słonecznego, a także przez zanieczyszczeniami. Karoseria stanowi także pierwszą linię ochrony tych podzespołów przed uszkodzeniami powstającymi w momencie kolizji z innymi pojazdem czy przeszkodzą. Stąd też zazwyczaj ulega ona najpoważniejszym uszkodzeniom. Ważne jest żeby uszkodzoną karoserię naprawić jak najszybciej – zbyt długie zwlekanie zwiększa jej podatność na korozję, a jednocześnie obniża wytrzymałość. Blacharstwo, czyli dziedzina zajmująca się usuwaniem uszkodzeń korozji dzieli się na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest blacharstwo odtwarzające, które polega na przywróceniu uszkodzonej blasze jej pierwotnego kształtu. Usługa ta wykonywana jest przy stosunkowo niewielkich uszkodzeniach. Jeśli karoseria uległa znacznemu zniszczeniu i nie da się jej odtworzyć w takich sposób, by odzyskała swoje pierwotne właściwości, sięga się po blacharstwo renowacyjne. Polega ono na wytworzeniu nowego elementu o takim samym kształcie i właściwościach, co element zniszczony.
Lakiernictwo
Nawet niezbyt silne uszkodzenie odkształcenie karoserii może spowodować odpryskiwanie lakieru. On również pełni bardzo istotną rolę, mianowicie chroni karoserię przed bezpośrednim kontaktem ze środowiskiem, które może prowadzić do korodowania metalu.
- Mały odprysk może z czasem stać się ogniskiem rdzy, która znacząco osłabi karoserię – mówi przedstawiciel firmy Auto-Czok - Niezależnie od tego, czy nasza karoseria została naprawiona czy odtworzona z nowego kawałka blachy, koniecznym etapem naprawy jest nałożenie nowej warstwy lakieru.
Mechanika samochodowa
Naprawa karoserii i lakierowanie jej to dwie najczęściej wykonywane naprawy powypadkowe. Poważniejsze kolizje mogą się jednak skończyć uszkodzeniami podzespołów samochodu, np. układu kierowniczego, hamulcowego, napędowego. Każde takie uszkodzenie znacząco obniża nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Mechanika samochodowa to trzeci z omawianych segmentów napraw powypadkowych samochodowych, którego zadaniem jest usuwanie tego typu nieprawidłowości. Operuje ona dwiema zasadniczymi metodami usuwania usterek. Regeneracja części, takich jak wały napędowe czy maglownice polega na przywróceniu uszkodzonemu elementowi pierwotnego kształtu i właściwości. Jeśli uszkodzenia są zbyt poważne, naprawa sprowadza się do wymiany wadliwych części.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana