Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrze wybrać studia, aby nie żałować?
Przychodzi w życiu okres, w którym trzeba się zdecydować, czy kontynuować naukę po liceum. Wraz ze zdaną maturą możemy przystąpić do wyboru kierunku studiów, którego ukończenie zapewni nam otwarte drzwi do godziwego życia w przyszłości. Czy rzeczywiście tak jest? Jak wybrać studia tak, aby nie żałować w przyszłości swojej decyzji i czym kierować się przed jej podjęciem? Ile ludzi, tyle motywacji i wyborów. W tym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do kolejnego etapu nauki, tym razem na uczelni wyższej.
Studia czy praca?
Po pierwsze należy pamiętać, że od wyboru studiów nie zależy całe nasze życie, tym bardziej że jest to dopiero pierwsza poważna decyzja w świecie dorosłych. Trudnych wyborów będzie coraz więcej, dlatego warto mieć świadomość, że nawet po pierwszym roku można zmienić kierunek, przenieść się do innego miasta lub po prostu zrezygnować i pójść do pracy na etat bądź założyć własną firmę. Kierunków rozwoju dla młodego człowieka jest mnóstwo i lepiej robić w życiu coś, co się lubi niż udawać, że studiowanie wiedzy z danej dziedziny sprawia nam przyjemność. Jeżeli zdecydujemy się nie kontynuować nauki na państwowej uczelni wyższej lub zmuszeni jesteśmy do pójścia do pracy, aby zarobić na własne utrzymanie, warto rozważyć wybór konkretnej specjalności np. Hotelarstwo i gastronomia, która pozwoli nam osiągnąć odpowiednie zawodowe umiejętności wymagane w wymarzonej pracy. Trzeba pamiętać, że współczesny rynek pracy jest bardzo wymagający i liczą się na nim konkretne kwalifikacje poparte stażem zawodowym. To właśnie można uzyskać podejmując studia w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.Pasja czy rodzinne tradycje?
Przy wyborze studiów często ujawnia się również presja rodziny, zwłaszcza rodziców, którzy chcą dla swojego dziecka jak najlepiej. Zobowiązują się płacić czesne i akademik, ale oczekują również od swoich potomków dobrze płatnej pracy, a być może wzięcia odpowiedzialności za rodzinną firmę. W tym przypadku należy dokładnie przemyśleć wszystkie „za i przeciw”. Czy branża, w której poruszają się rodzice jest adekwatna do naszych zdolności, umiejętności i pasji? Czy warto poświęcić kilka lat życia i zdobyć dyplom uczelni, która otwiera możliwości podjęcia pracy w zawodzie lekarza lub prawnika, ponieważ są to zawody wymagające odpowiedniej wiedzy popartej kierunkowym wykształceniem... a może warto zostać gastronomem, hotelarzem? Być może należy sobie przypomnieć pewne czynności, które wykonywaliśmy w dzieciństwie i przynosiły nam mnóstwo radości wpędzając nas w stan flow oraz sprawiały, że dzień mijał niczym sekunda. Rysowanie, granie na instrumencie, pisanie opowiadań, śpiewanie, tworzenie prostych grafik komputerowych, gotowanie, cotygodniowe mecze piłki nożnej w ramach ligi osiedlowej... Wśród naszych dotychczasowych umiejętności możemy znaleźć takie, które są naszą pasją i warto je rozwijać, a z czasem je spieniężyć. Jest to droga zarówno przyjemna, jak i ciężka, ponieważ będzie usłana dużymi wyrzeczeniami, o których wiedzą np. zawodowi sportowcy, poświęcający się swojej pasji, a także restauratorzy.Nie żałuj swoich decyzji
Ważne jest również nastawienie, które nas nie ogranicza. Nie należy żałować żadnej decyzji – studia są bowiem okazją do poznania innego miasta, zawarcia nowych znajomości, nauki samodzielnego życia – prania, gotowania, gospodarowania pieniędzmi i czasem. Warto skupiać się na pozytywach zamiast narzekać na nieodpowiedni wybór kierunku studiów.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana