Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać źródło plazmy?
Technika plazmowa wykorzystywana jest powszechnie w wielu działach przemysłu do precyzyjnego i szybkiego cięcia metali. Wszystkie zalety tego typu obróbki wskazują, że jest ona nie tylko dokładna i wygodna, ale również oszczędna. Warto więc poświęcić jej chwilę uwagi i dowidzieć się jakie źródło plazmy najlepiej wybrać do konkretnych zastosowań.
Na czym polega plazmowe cięcie metali i jakie ma zalety?
Plazmowe cięcie metali możliwe jest dzięki zjonizowanej materii, która przewodzi prąd elektryczny. Znamienną cechą plazmy jest rosnąca zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego wraz ze wzrostem temperatury. Gdy przepływ prądu osiągnie odpowiednie wartości, plazma zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła. Specjalistyczne urządzenia do cięcia plazmą umożliwiają wysoką sprawność obróbki i zautomatyzowanie procesu, gwarantując wyjątkową dokładność i powtarzalność. Wyczerpujące informacje o źródłach plazmy można zdobyć, kontaktując się ze specjalistami dystrybutora techniki plazmowej Control z Mikołowa. Technika plazmowa pozwalają na prowadzenie precyzyjnych cięć o gładkich krawędziach i spójnej powierzchni, a wąska szczelina cięcia zapobiega dużym stratom materiałowym.
Czym należy się kierować przy wyborze źródeł plazmy?
Przy wyborze urządzenia do cięcia plazmowego należy zwrócić uwagę na wydajność, precyzję oraz grubości cięcia. Najważniejszym parametrem źródeł plazmy jest amperaż, inaczej mówiąc maksymalny prąd cięcia. Od tej wartości zależy prędkość cięcia oraz maksymalna grubość przecinanego materiału. Zwrócić należy uwagą na parametry podawane przez producentów dotyczące cięcia jakościowego oraz przecinania bez zachowania wysokich standardów jakościowych. Grubość cięcia przez urządzenie plazmowe zależy także od rodzaju obrabianego metalu. Producenci najczęściej podają grubość cięcia dla stali węglowych. O ile będzie ona podobna przy cięciu metali nieżelaznych, o tyle w przypadku obróbki stali stopowych podane wartości należy obniżyć o ok. 30%.
Ważne są także cykl pracy i parametry gazu plazmowego
Równie istotnym parametrem jest cykl pracy przecinarki plazmowej. Określa on procentową długość pracy urządzenia w stosunku do czasu potrzebnego do jego odpoczynku (urządzenie przegrzewa się i samoczynnie wyłącza). Im wartość procentowa jest wyższa, tym większa jest wydajność źródła plazmy. Standardowe urządzenia ręczne pracują w minimalnym 35% cyklu, a urządzenia profesjonalne w cyklu 100%. Nie wolno pominąć także informacji o parametrach gazu plazmowego, który odpowiada za moc strumienia plazmy, a tym samym za wydajność urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana