Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać podłoże do akwarium – żwirek akwarystyczny
Podłoże w akwarium pełni nie tylko funkcją dekoracyjną, ale przede wszystkim wpływa na warunki rozwoju i życia roślin oraz ryb. Od niego w dużej mierze zależne są biologiczne i chemiczne właściwości wody, dlatego wybór podłoża powinien być dokładnie przemyślany przy uwzględnieniu kilku bardzo istotnych czynników. Na co zwrócić uwagę wybierając żwirek akwarystyczny?
Żwir i piasek
Żwir to najczęściej stosowane podłoże do akwariów, jednak przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich są krawędzie kruszywa – nie powinny być ostre, w przeciwnym wypadku ryzykujemy zranieniem ryb, które lubią przebywać przy dnie. Jego najbardziej optymalna granulacja wynosi od 2 do 6 mm, co pozwala na rozwój systemu korzeniowego roślin. Żwir może składać się z nieco większych kamyczków, jeżeli nie planujemy sadzić roślin o rozległych korzeniach. Większe ziarna oznaczają również łatwiejsze utrzymanie ich w czystości.W przypadku zastosowania piasku, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, jak duże są ziarenka. Zbyt drobne mogą przyczynić się do wytworzenia warstwy beztlenowej, w której będą rozwijać się bakterie gnilne, dlatego lepiej wybrać piasek o większej granulacji. Do akwariów nie poleca się piasku morskiego, gdyż może zawierać on resztki muszli, a co za tym idzie – związki wapnia, które zwiększają twardość wody – informuje specjalista z firmy Sandmix.
Skład mineralny podłoża
Przed podjęciem decyzji o zakupie żwirku akwarystycznego, powinniśmy w pierwszej kolejności przeanalizować jego skład mineralny. Należy wziąć pod uwagę, iż nie każdy rodzaj żwirku będzie odpowiedni dla naszych roślin i ryb. Do najczęściej stosowanych materiałów na podłoża w akwariach należą:- kwarc – jest obojętny dla wody, a zatem może stanowić doskonałe podłoże zarówno dla roślin, jak i dla ryb. Mnogość barw tego kruszywa pozwala na stworzenie akwarium atrakcyjnego wizualnie i dopasowanego do naszych indywidualnych upodobań.
- granit – podobnie jak w przypadku kwarcu, jest neutralny dla parametrów wody, jednak zdarza się, iż zawiera domieszki wapnia, dlatego kupując granit należy zwrócić na ten fakt szczególną uwagę.
- marmur – charakteryzuje się dużą zawartością wapnia, a więc nie może być zastosowany w każdym akwarium. Z pewnością nie sprawdzi się w akwariach roślinnych, jednak może być użyty w przypadku ryb, które potrzebują wody twardej i zasadowej. Niewątpliwą zaletą marmuru są jego właściwości dekoracyjne oraz duży wybór kolorystyczny.
- bazalt – to uniwersalne podłoże nie mające wpływu na parametry wody. Odznacza się głęboką czarną barwą, która idealnie podkreśla dekoracyjne walory akwarium
Kamienie i skałki
Kamienie oraz skałki są doskonałym elementem ozdobnym w akwarium, stanowią również kryjówki dla ryb – dlatego przy ich wyborze powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie posiadały ostrych krawędzi. Występują w wielu różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Podobnie jak w przypadku żwiru – wybierajmy te, które nie zawierają związków wapnia.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana