Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać podłoże dla roślin?
Szukając stanowiska dla konkretnej roślinki w ogrodzie, bierzemy pod uwagę nie tylko nasłonecznienie w danym miejscu i ekspozycję na wiatr, ale także rodzaj gleby. Rośliny, które potrzebują dużo wody, sadzimy lub siejemy w nisko położonych miejscach, gdzie będą spływać wody opadowe. Gatunkom, którym szkodzi nadmiar wody, musimy zapewnić jej dobre odprowadzanie. Czasem trzeba też zadbać o zmianę kwasowości gleby, np. przez podsypanie torfu.
Wymagania glebowe roślin doniczkowych
Również poszczególne gatunki i odmiany kwiatów doniczkowych mają odmienne wymagania. Sadzonki sprzedawane w sklepach ogrodniczych zwykle opisywane są pod kątem zapotrzebowania na światło słoneczne i sposobu podlewania. Dzięki temu łatwej jest nam wybrać dla roślinki właściwe miejsce w domu i pielęgnować ją. Jednak kiedy nadchodzi czas na przesadzenie rośliny do większej doniczki, musimy sami zastanowić się nad wyborem odpowiedniego podłoża. Niektóre kwiaty doniczkowe, np. sansewieria, zamiokulkas i zielistka mają bardzo niskie wymagania glebowe i świetnie poradzą sobie w ziemi uniwersalnej. Nieco kłopotu mogą przysparzać gatunki delikatniejsze i rzadsze, zwłaszcza te pochodzące z odległych zakątków świata.
Podłoża kwiatowe różnią się między sobą przepuszczalnością, kwasowością oraz zawartością składników odżywczych i mikroorganizmów. Informacje na temat odczynu pH i składu podłoża, w tym zawartości nawozów, umieszczane są bezpośrednio na workach z ziemią. Aby ułatwić klientom wybór, producenci opisują również przeznaczenie podłoży. W naszym sklepie ogrodniczym obecnie dostępne są np. ziemie do palm, do juk i dracen, do paproci, do pelargonii i podłoża z grzybnią mikoryzową do storczyków. Do wykonania drenażu warto użyć keramzytu, którym podsypujemy dno doniczki – podpowiada nasz rozmówca z firmy Sklep Kwiecisty.
Kilka słów o podłożach do ogrodu
Użycie sklepowego podłoża bywa przydatne, a niekiedy nawet konieczne, podczas sadzenia drzewek i krzewów w ogrodzie. Dzieje się tak w przypadku sadzenia roślin wymagających dużego zakwaszenia oraz wtedy, gdy w ogrodzie mamy bardzo słabą glebę – w takich sytuacjach odpowiedniego podłoża może wymagać nawet trawnik. Głównym celem stosowania podłoży ogrodniczych jest ułatwienie roślinom zapuszczenia korzeni w trudnym, początkowym okresie wzrostu w nowym miejscu.
Sadząc borówki, azalie, rododendrony, a nawet róże, warto nasypać do przygotowanego dołka torf lub podłoże przeznaczone do uprawy danego gatunku wzbogacone składnikami mineralnymi. Do sadzenia innych krzewów i drzewek wystarczy podłoże uniwersalne (lub do konkretnych roślin, np. do iglaków), które należy podsypać do dołka i wymieszać z ziemią ogrodową. W ten sposób dodatkowo spulchniamy glebę, napowietrzamy ją i ułatwiamy roślinom dostęp do składników pokarmowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana