Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać odpowiednie okulary dla dziecka?
Zakup okularów dla dziecka to zadanie dużo trudniejsze niż wybór oprawek dla siebie. Szczególnym wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich okularów dla najmłodszych dzieci, które nie są jeszcze w stanie zakomunikować nam, jak czują się w konkretnym modelu. Okulary dziecięce muszą być wygodne, dobrze dopasowane do anatomii twarzy właściciela, a także bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Wybieramy okulary dla dziecka
Dobre okulary to oczywiście takie, które umożliwią korekcję wady wzroku. Jest to możliwe pod warunkiem prawidłowego doboru soczewek i odpowiednich oprawek. Pierwsze zadanie spoczywa na barkach lekarza okulisty, który w trakcie badania określi wadę wzroku, a następnie wypisze receptę na szkła. Natomiast za wybór oprawek okularowych dla malucha odpowiadają rodzice. Wbrew pozorom również na tym etapie przydatna okazuje się wiedza i doświadczenie, dlatego po okulary dla dziecka warto wybrać się do optyka specjalizującego się w obsłudze najmłodszych klientów.
Okulary dla dzieci w każdym wieku
Dobre okulary dla dziecka powinny być lekkie i wytrzymałe, prawidłowo układać się na nosie, nie zsuwać się z niego, ale też nie uciskać głowy. Spełnienie wszystkich tych wymagań oznacza, że zupełnie inaczej wyglądają okulary dla najmłodszych dzieci, a inaczej dla pociech w wieku przedszkolnym. Obecnie na rynku dostępne są oprawki okularowe dostosowane do potrzeb nawet kilkudniowych malców. Okulary dla niemowląt produkowane są z trwałych, a jednocześnie elastycznych materiałów, które zapewniają stabilizację oprawek na twarzy, ale nie uciskają główki. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ważna jest już nie tylko wygoda, ale też wygląd. Dlatego zakupy u optyka mogą okazać się nieco trudniejsze. Chcąc zaspokoić potrzeby estetyczne dziecka, nie można rezygnować z jakości. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, upewnij się, że:
- okulary nie zsuwają się z nosa i dziecko nie patrzy nad oprawkami,
- okulary nie uciskają nasady nosa malucha;
- materiał nie jest za ciężki i nie przeszkadza dziecku,
- oprawki są solidnie wykonane, a ich konstrukcja utrudni uszkodzenie nawet przy nieuważnym użytkowaniu.
Najlepsze oprawki okularowe dla dzieci w każdym wieku znajdziemy w ofercie producenta Miraflex. Modele dla najmłodszych wykonane są z gumopodobnego tworzywa, które jest w pełni bezpieczne dla maluchów i wyjątkowo odporne. Takie oprawki wyposażone są w gumkę, która zapobiega spadaniu okularów, w związku z czym nadają się także dla osób leżących. Ciekawą propozycję znajdziemy też w ofercie Terryflex, przy czym takie okulary są bardziej sztywne, co pozwala na używanie ich bez gumki – opowiada ekspert z zakładu optycznego Optiker na warszawskim Grochowie. Wśród polecanych producentów okularów dla dzieci trzeba też wymienić marki Fisher-Price, Success, Spiderman lub Avengers, warto zapoznać się z ofertą firmy Reis’s oraz Crocs.
Pokaż dziecku, jak nosić okulary
Chociaż porządne okulary dla dzieci są zdolne wytrzymać nawet bardzo złe traktowanie, małego okularnika warto za młodu uczyć prawidłowego obchodzenia się z nimi. Jeśli sam nie masz doświadczenia w pielęgnacji okularów, poproś optyka o prezentację. Bardzo ważne jest, by malec jak najszybciej nauczył się, w jaki sposób należy zakładać i ściągać okulary, a także by wyrobił sobie nawyk chowania ich do etui oraz ostrożnego czyszczenia szkieł. Przed opuszczeniem zakładu optycznego z nowymi okularami upewnij się, że zostały one dobrze wyregulowane. Jeśli w trakcie użytkowania zauważysz, że oprawki zostawiają ślady na nosie lub za uszami dziecka, albo zsuwają się, koniecznie wróć do optyka w celu ponownego dopasowania oprawek lub ich ewentualnej naprawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana