Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać grzejniki do mieszkania?
Utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych jest niezbędne nie tylko dla zapewnienia komfortu domowników, ale również ze względu na troskę o ich stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, żeby mieszkanie było wyposażone w grzejniki. Wachlarz dostępnych na rynku urządzeń jest spory, a każde z nich posiada specyficzne właściwości. Które z nich sprawdzi się najlepiej? Na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem ostatecznego zakupu?
Moc przede wszystkim
Parametrem, który powinien decydować o tym, czy dany grzejnik w ogóle powinniśmy brać pod uwagę, jest jego moc, czyli innymi słowy, ilość dostarczanego ciepła. Od jakich czynników uzależniona jest pożądana moc grzejnika?
Przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym urządzenie ma zostać zainstalowane – mówi przedstawiciel firmy Favierex – Generalna zasada brzmi, że im większe pomieszczenie, tym więcej mocy grzewczej będzie wymagane do utrzymania w nim wymaganej temperatury. Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość izolacji cieplnej. Musimy pamiętać, że ciepło zawsze będzie stopniowo uciekać z wnętrza mieszkania na zewnątrz, a zadaniem izolacji jest spowolnienie tego procesu. Im lepsza izolacja pomieszczenia, tym mniejsze wymagania co do mocy grzejnika. Ogólnie przyjęte zasady mówią, że dla mieszkań z dobrą izolacją moc grzejnika powinna wynosić od 60 do 70 W/m2, dla domów z cieńszą izolacją wynosić ona będzie od 90 do 100 W/m2, zaś dla obiektów bez izolacji – od 150 do około 200 W/m2. Istotną kwestią jest również rodzaj budownictwa. Dla domów piętrowych przyjmuje się mniejsze zapotrzebowania na moc, niż w przypadku budynków parterowych. Wynika to z faktu, że ciepło z grzejników na dolnych kondygnacjach do pewnego stopnia ogrzewa kondygnacje wyższe.
Źródło zasilania grzejnika
To, jakie grzejniki zamontujesz, zależeć powinno również od rodzaju źródła ciepła, które warunkować będzie temperaturę wody, przepływającą przez instalację grzewczą. W przypadku kotłów na gaz i olej parametry te będą wynosiły 75/65/20 (temperatura na wejściu grzejnika/temperatura na wyjściu/temperatura pomieszczenia), dla kotłów kondensacyjnych 55/45/20, zaś dla pomp ciepła – 50/40/20.
Wielkość grzejnika
Grzejniki zazwyczaj montowane są na ścianach pod oknami, dlatego bardzo istotny jest ich rozmiar. Nie chodzi wyłącznie o to, by mieściły się one w niszy pod parapetem. Istotne jest, żeby między krawędziami grzejnika a parapetem i podłogą pozostawione zostało co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zmniejszenie tych odległości do 7 cm, jednak wiąże się to z koniecznością zwiększenia mocy grzejnika o 5 do 10%.
Wybór grzejników jest zadaniem dość trudnym, zatem jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, powinniśmy zasięgnąć rady doświadczonego eksperta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana