Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać części do żyrandola?
Części do żyrandola to przede wszystkim elementy mocowania, które decydują o trwałości i estetyce lampy. Odpowiednio dobrane powinny podtrzymywać całą konstrukcję nawet ciężkiego żyrandola w sposób stabilny. Uchwyt należy dokładnie spasować z deklem lub podsufitką. Całość mocowania powinna być z kolei dopasowana do rodzaju żyrandola.
Rodzaje żyrandoli a sposób ich mocowania
Żyrandole to sufitowe oświetlenie, które mogą zawierać od jednego do wielu punktów świetlnych. Mogą się także cechować skomplikowaną konstrukcją oraz wieloma elementami ozdobnymi. Żyrandole powstają z różnych materiałów, charakterystyczne dla tradycyjnych lamp są kryształowe i szklane ozdoby a dla nowoczesnych żyrandoli proste abażury i elementy drewniane. Niemniej jednak istnieją typy żyrandoli jedno lub kilkoramiennych, a im więcej ramion, tym większa waga i wielkość lampy, co przekłada się na sposób montażu. Metodę mocowania należy zatem dobrać w sposób odpowiedni do gabarytów lampy i rodzaju sufitu.
Przeczytaj również: 3 kwestie, na które zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do salonu
Montażowe części do żyrandoli nie zawsze są w zestawie z lampą. Wówczas pojawia się pytanie, jak dobrać części do żyrandola? Otóż jedynym wyjściem z sytuacji jest zakup kompatybilnych elementów do mocowania. Obszerny asortyment zarówno uchwytów, jak i dekli oraz podsufitek, a także ozdobnych liści do żyrandoli oferuje producent elementów metalowych z Częstochowy METAL BERNAT, u którego dostępny jest każdy typ mocowania. Należy pamiętać, że zaczep dla lampy o jednym ramieniu ma inną konstrukcję od wieszaka do żyrandola ośmioramiennego.
Przeczytaj również: Abażur czy klosz – jakie wykończenie lampy wybrać?
Czym są uchwyty, dekle i podsufitki do żyrandoli?
Stabilne zamocowanie żyrandola to najważniejszy aspekt podczas jego montażu. Elementem decydującym o trwałości mocowania jest uchwyt. Jest to metalowa część, odpowiednio ukształtowana, w której znajdują się otwory montażowe. Uchwyt powinien być dobrany do gabarytów lampy, tak aby nie wyginał się pod ciężarem żyrandola. Co więcej, uchwyt musi być kompatybilny z deklem lub podsufitką lampy, ponieważ jest do niej mocowany śrubami. Aby zaczep żyrandola był stabilny, uchwyt musi dokładnie przylegać do dekla lub podsufitki.
Przeczytaj również: W jakich wnętrzach sprawdzą się lampy loftowe?
Zasadniczo ani dekiel, ani podsufitka nie trzymają lampy. Mają jedynie za zadanie zamaskować kable i dziury montażowe w suficie. Wpływają zatem na estetykę całego mocowania, aczkolwiek kształt dekla powinien być dopasowany do typu żyrandola. Oznacza to, że inna podsufitka będzie odpowiednia dla oświetlenia jednopunktowego a inna dla wielopunktowego. Co więcej, sposób wykończenia i ukształtowanie dekla można dobrać do stylistyki żyrandola.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana