Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobierać wkładki ortopedyczne do butów?
Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne wspomagają leczenie niektórych chorób oraz niwelują ryzyko powstawania bolesnych zmian skórnych. Zwiększają komfort chodzenia, dzięki utrzymywaniu stopy we właściwej pozycji. Aby prawidłowo wspierały pracę kolan, bioder i kręgosłupa muszą zostać dopasowane indywidualnie do potrzeb użytkownika. W jaki sposób poprawnie dobrać wkładki do butów?
Jak dobrać wkładki do butów?
Dla odpowiedniego dopasowania wkładek ortopedycznych niezbędne okazuje się wykonanie badania podoskopowego. Realizacja takiego pomiaru możliwa jest w gabinecie podologicznym lub w sklepie rehabilitacyjnym. Przebiega w sposób bezbolesny i nieinwazyjny. Prawidłowe rozpoznanie nieprawidłowości w czasie chodu zwiększa szansę na powodzenie leczenia. Wystarczy stanąć na podświetlonej płycie, która ujawnia miejsca styku stopy z podłożem i jej kształt podczas obciążenia.
Przeczytaj również: Polecane ćwiczenia na ból kręgosłupa
Przy niewielkiej wadzie możliwe staje się dopasowanie gotowych wkładek profilaktycznych, które zwiększą komfort chodzenia. Jeśli problem okaże się poważny, konieczne może być wykonanie wkładek ortopedycznych na miarę, co poprzedza zrobienie wycisku stopy. W optymalnym doborze wkładek ortopedycznych pomagają wykwalifikowani pracownicy placówek, takich jak Poznańska Protezownia Ortopedyczna.
Przeczytaj również: Jak odpowiednio dobrać buty do garnituru?
Wkładki ortopedyczne wykonuje się na miarę, aby były jak najlepiej dopasowane do wady stóp. Tworzy się je z różnych materiałów, np. kopolimeru lub skóry, które rozmieszcza się dowolnie, w zależności od punktów nacisku stopy. Wkładki wymagają wymiany wraz z postępami leczenia po czasie od 6 do 12 miesięcy.
Przeczytaj również: Okulary dla dzieci - na co zwracać uwagę?
Czemu służą wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne poprawiają jakość życia. Korygują wady postawy i pomagają w trakcie leczenia niektórych schorzeń, jednocześnie zapobiegając rozwojowi zmian zwyrodnieniowych. Mogą przyspieszać proces regeneracji uszkodzonych tkanek oraz utrzymywać stopy w stabilnej pozycji. Wkładek powinny używać osoby zmagające się z wadami stóp, np. cierpiące na płaskostopie poprzeczne, podłużne i podłużno-poprzeczne. Ich wykorzystanie zapobiega również bólom stawów, bioder i kolan. Pacjenci z ostrogą piętową docenią wkładki wykonane z silikonu medycznego o działaniu odciążającym.
Dodatkowo wkładki ortopedyczne kształtują układ kości, który jest najbardziej podatny na korekcje w trakcie dojrzewania. Z tego powodu znajdują zastosowanie głównie wśród dzieci i młodzieży. Mogą wpłynąć na koślawość lub szpotawość kolan, lordozę i kifozę piersiową. U dorosłych zmniejszają bóle kręgosłupa oraz obciążenie nóg.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana