Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak długo zazwyczaj trwa w Polsce sezon dla motocyklistów
Jednoślady to popularna, lecz wymagająca pasja. Aby jazda na motocyklu była bezpieczna i sprawiała jak najwięcej przyjemności, konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Polska pogoda nie rozpieszcza, dlatego fani tych pojazdów wykorzystują każdą okazję, aby spędzić czas na dwóch kołach. Ile trwa w Polsce sezon dla motocyklistów? Kiedy się rozpoczyna i w którym momencie dobiega końca?
W jakich warunkach pogodowych można jeździć na motocyklu?
Już na początku musimy zawieść czytelników: nie ma jednej dobrej odpowiedzi na wyżej postawione pytanie. To, w jakich warunkach motocykl jest używany, zależy wyłącznie od jego właściciela. Są osoby, które nie jeżdżą podczas deszczu, jak i takie, dla których przeszkodą nie jest nawet śnieg.Wiele zależy od tego, do czego używamy motocykla – mówi specjalista z wypożyczalni motocykli Abacus. – Dla niektórych osób jest to podstawowy środek transportu, więc jeżdżą nim tak długo, jak to możliwe, nawet cały rok. Wymaga to, oczywiście, dodatkowego wyposażenia chroniącego przed zimnem. Osoby, które jeżdżą dla przyjemności, na ogół wybierają do tego dobrą pogodę.
Jaka pogoda jest najlepsza do jazdy na motocyklu?
Najwięcej motocyklistów pojawia się na drogach w wiosenne i letnie dni bez opadów. Nic dziwnego – jazda w deszczu na nieosłoniętym jednośladzie nie należy do przyjemności, a duża prędkość sprawia, że deszcz zacina nieprzyjemnie i motocyklista – o ile nie jest szczelnie ubrany – przemaka momentalnie. Dokuczliwy jest także wiatr, którego pęd jest znacznie bardziej odczuwalny podczas jazdy. Podróż przy silnym wietrze jest nieprzyjemna nawet przy niewielkich prędkościach osiąganych na rowerze. Motocykle jeżdżą dwu- lub trzykrotnie szybciej. Dlatego im mniejszy wiatr, tym lepiej. Silne podmuchy nie tylko zabierają całą przyjemność, ale też obniżają bezpieczeństwo – jazda zamienia się w siłowanie się z maszyną. Jeśli chodzi o temperaturę, to żadna skrajność nie jest dobra. Ilu motocyklistów, tyle opinii, ale spora część deklaruje, że optymalna temperatura zaczyna się od ok. 10°C, a niekiedy nawet od 5°C. Upały są dokuczliwe, bo głowa w kasku silnie się nagrzewa i poci. Ochronna odzież także nie sprzyja przewiewności. Niemniej odpowiednio dobrany do warunków strój potrafi skutecznie zniwelować odczuwanie skrajnych temperatur. Motocykliści zgodnie przyznają, że znacznie większą przeszkodą jest wiatr. Przekładając to wszystko na polskie warunki pogodowe i uśredniając opinie, można uznać, że sezon motocyklowy zaczyna się u nas w kwietniu (średnia temperatura w dzień to około 7°C) i kończy w październiku (średnia temperatura – około 8°C). Bywają jednak lata, w których sezon motocyklowy rozciąga się – zarówno marzec, jak i listopad to bardzo kapryśne i nieprzewidywalne miesiące.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana