Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak długo goi się tatuaż?
Tatuaż to technika zdobienia ciała znana i stosowana już od wieków. Dzisiaj, za sprawą powszechnie dostępnych, profesjonalnych salonów tatuażu i środków do pielęgnacji po takim zabiegu, każdy może stać się posiadaczem niemal dowolnego obrazu na ciele. Zanim jednak tatuaż będzie w pełnej krasie prezentował się na skórze, musi najpierw się zagoić. Co warto wiedzieć na temat tego procesu?
Przebieg gojenia się tatuażu
Podejmując decyzję o wytatuowaniu ciała – niezależnie od tego, czy będzie to duży obraz np. na plecach, czy też niewielki rysunek na nadgarstku lub kostce – musimy być świadomi faktu, iż świeżo wykonany tatuaż stanowi w rzeczywistości uszkodzenie skóry. Jak każda rana, również tatuaż musi się zatem zagoić. Prawidłowy przebieg tego procesu to zarówno kwestia bezpieczeństwa oraz higieny, jak i trwałości oraz estetyki wykonanego malunku. Jest to szczególnie istotne w pierwszych tygodniach po zabiegu, kiedy skóra potrzebuje czasu na regenerację i wymaga specjalnego traktowania. Przerwanie łączności tkanek pobudza do działania układ odpornościowy i powoduje reakcję organizmu, przez co skóra w okolicach tatuażu może być zaczerwieniona i opuchnięta, a z samej rany sączy się osocze. Po kilku dniach może natomiast pojawić się uczucie swędzenia charakterystyczne dla procesu gojenia się ran. Następnie dochodzi do formowania się strupków, a później do złuszczenia się martwego naskórka. Jak długo dokładnie trwa cały ten proces? Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim od rozmiarów tatuażu, a także od tego, jak zadbamy o świeżą ranę. Przyjmuje się jednak, że w przypadku prawidłowej pielęgnacji gojenie trwa od kilku tygodni (2-3 tygodnie w przypadku mniejszych rysunków) do miesiąca i dłużej (nawet ok. 6 tygodni przy bardziej rozległych tatuażach).
Jak wspomagać proces gojenia się tatuażu?
Aby przyspieszyć regenerację skóry po zabiegu i sprawić, że tatuaż dobrze się zagoi i będzie efektownie się prezentował, warto sięgnąć po specjalistyczne środki pielęgnacyjne. W pierwszej kolejności przerwane tkanki wymagają przede wszystkim odpowiedniego zabezpieczenia przed wszelkimi drobnoustrojami. Świeżo wykonany tatuaż chronimy przy pomocy specjalnej folii, która powinna być hypoalergiczna i "oddychająca", a zarazem odporna na działanie wody. Bardzo ważna jest regularna zmiana opatrunków i przemywanie rany. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalne kosmetyki do tatuażu, takie jak żele czyszczące. Przykładowo w ofercie marki Easytattoo dostępne są żele kojące i nawilżające o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, dzięki czemu unikniemy zakażenia rany. W czasie złuszczania się naskórka dobrze jest natomiast nakładać na tatuaż krem nawilżający z pantenolem. Pamiętajmy, by nie zdrapywać tworzących się strupków i nie opalać świeżo wytatuowanej skóry. Prawidłowa pielęgnacja wspomoże proces gojenia się rany i sprawi, że tatuaż będzie się efektownie prezentował.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana