Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o turbosprężarkę?
Instalacja turbosprężarki w samochodzie pozwala na zwiększenie sprawności silników, wykorzystując energię gazów spalinowych. Jest to bardzo istotny element nowoczesnych pojazdów, który spełnia oczekiwania zarówno w kwestii osiągów, jak i spalania. Konstrukcja turbosprężarki jest dosyć prosta, a jej praca powinna przebiegać bezproblemowo przez cały okres eksploatacji silnika. Wszystko jednak zależy od sposobu jej eksploatacji. Co warto o nim wiedzieć? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w naszym artykule.
Zadbaj o jakość oleju
Turbosprężarka, jak każdy inny element samochodu, w celu efektywnego pełnienia swojej funkcji powinna być odpowiednio eksploatowana. Niektórzy kierowcy mogą o tym zapomnieć, dlatego wyjaśniamy, jak dbać o turbosprężarkę. Kluczem do jej poprawnej pracy jest regularna wymiana oleju. Jest to bowiem płyn, który smaruje i chłodzi elementy turbosprężarki, nie pozwalając na zbytnie obciążenie łożysk. Należy jednak uważać przy jego zakupie. Olej powinien być właściwie dobrany i spełniać parametry, które określił producent samochodu. Jego tańsza wersja mogłaby mieć negatywny wpływ na pracę turbosprężarki, dlatego nie należy na nim oszczędzać i wybierać takie rodzaje, które charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na utlenianie w wysokich temperaturach.
Wymieniaj filtry
Oprócz oleju regularnie należy wymieniać filtry i dbać o ich dobry stan. Filtr oleju zabezpiecza bowiem przed zanieczyszczeniem oleju, które może spowodować powstanie głębokich rys na wałku turbiny. Filtr powietrza z kolei pomaga w zmniejszeniu zużycia paliwa i uniemożliwia przedostanie się zanieczyszczeń z zewnątrz do układu dolotowego. Są to istotne elementy, o które należy dbać, ponieważ do uszkodzenia turbosprężarki może przyczynić się obecność ciał obcych w układzie doładowania, którymi mogą być nawet ziarenka piasku.
Nie narażaj turbosprężarki na nagłe skoki temperatur
Trzecim istotnym czynnikiem wpływającym na pracę turbosprężarki jest odpowiednia praca silnika. Samochodem należy jeździć w sposób, który nie przeciąża silnika – po uruchomieniu unikać wysokich obrotów i poczekać aż pompa rozprowadzi olej po całym silniku, co może trwać ok. pół minuty. Przed osiągnięciem temperatury roboczej nie należy zatem „wchodzić” na wartości większe niż 2500-3000 obr./min.
Podobna sprawa jest związana z parkowaniem, po którym warto odczekać kilkadziesiąt sekund i pozwolić na pracę silnika na jałowym biegu, aby turbina zmniejszyła obroty – przekonuje mechanik z firmy P.P.H.U. TURBO, która specjalizuje się w sprzedaży i naprawie turbosprężarek we wszystkich rodzajach silników.
Dzięki temu wirniki zdążą wyhamować z większej prędkości, a elementy metalowe zostaną schłodzone olejem. W przeciwnym razie może dojść do zwęglenia środka smarnego na łożyskach turbosprężarki, a smarowanie sprężarki zostanie nagle odcięte, co z kolei prowadzi do wyszczerbienia wirników i zapieczenia łożysk.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana