Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o stan uzębienia u psów i kotów?
Higiena jamy ustnej u domowych zwierzaków jest niezwykle istotna. Czy wiesz, że jej zaniedbanie prowadzi do powstania szkodliwego kamienia nazębnego? Przez niego bakterie dostają się do krwiobiegu i przenoszą na cały organizm. Konsekwencje? Nierzadko nawet zapalenie płuc, spojówek oraz przewlekłe zapalenia gardła zwierzaka. Jak więc dbać o zęby u psów i kotów?
Higiena uzębienia u psów i kotów – o czym musisz pamiętać?
Po każdym posiłku na zębach zwierzaka zostają resztki pokarmu. Pozostałe w nich węglowodany i białka to pożywka dla bakterii. Miękki osad nazębny z czasem przekształca się w pokłady kamienia. Taka twarda warstwa uciska dziąsła, powodując ich zapalenie. W efekcie u psa lub kota rozwijają się wspomniane bakterie, które prowadzą do poważnych schorzeń. Na szczęście możesz temu zapobiec, podejmując działanie profilaktyczne.
Przede wszystkim zainwestuj w specjalne karmy i przekąski, które usuwają osad z zębów. U lekarzy weterynarii dostępne są również żele, chusteczki, spraye, a nawet tabletki do żucia, kompleksowo oczyszczające uzębienie. Mimo to najważniejszą czynnością powinno być szczotkowanie zębów.
- Regularne czyszczenie jamy ustnej z użyciemprofesjonalnych szczoteczek i preparatówto gwarancja zdrowego uzębienia u psów i kotów. Taki zabieg warto wykonywać minimum 2-3 razy w tygodniu. W ten sposób dokładnie oczyścisz zęby z miękkich osadów i pozostałości po posiłkach. Szczotkowanie rozpocznij jak najwcześniej, by pupil przyzwyczaił się do zabiegu higienicznego – podkreśla specjalista z Centrum Weterynaryjne Ekovet .
Zwierzak może się wzbraniać przed szczotkowaniem – to naturalna reakcja. Warto więc go zachęcić, używając pasty o smaku wołowiny lub kurczaka. Na rynku kupisz mnóstwo przeróżnych specjalnych rozwiązań, dzięki którym pupil przywyknie do nowego zabiegu. Pamiętaj też, by odpowiednio dobrać rozmiar szczoteczki do swojego czworonoga.
Kolejna kwestia dotyczy aktywności psa lub kota. Zabawa z wykorzystaniem zabawek, żucie gryzaków i ciągnięcie liny również pomagają pozbyć się osadu nazębnego. Inwestycja w takie dodatki jest więc opłacalna.
Wizyta u stomatologa dla zwierząt - dlaczego warto?
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa dla zwierząt, który zweryfikuje uzębienie pupila oraz zaleci działania profilaktyczne, w tym częstotliwość czyszczenia zębów. Taki specjalista zajmuje się też usuwaniem kamienia nazębnego, leczeniem chorób przyzębia, polerowaniem zębów, wypełnianiem plombami, a nawet chirurgią twarzowo-szczękową.
Warto więc wybrać się na konsultację do stomatologa zwierzęcego. Znajdź właściwy renomowany ośrodek weterynaryjny i umów pupila na wizytę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana