Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o serce po pięćdziesiątce?
Serce jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka, ponieważ bez przerwy pompuje krew oraz inne substancje odżywcze do wszystkich komórek i naczyń krwionośnych znajdujących się w organizmie człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać i nie bagatelizować niepokojących sygnałów. Szczególną troską o serce powinny wykazywać się osoby po pięćdziesiątce. Jak zatem dbać o serce w tym wieku?
Odpowiednia dieta
Na prawidłową pracę serca wpływ ma przede wszystkim odpowiednia i zdrowa dieta. Serce każdego człowieka, a szczególnie osób po pięćdziesiątym roku życia potrzebuje witamin i minerałów, które dostarcza się organizmowi właśnie poprzez odpowiednią dietę.
O to, jak dbać o serce po pięćdziesiątce, stosując odpowiednią dietę wspomagającą zapytaliśmy eksperta ze Specjalistycznego Gabinetu Kardiologicznego: Codzienne posiłki powinny być oparte o składniki, które wspierają układ krążenia. Zaleca się więc jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, najlepiej 5 porcji dziennie. Dieta powinna zawierać bardzo małe ilości soli i cukru, które są przyczyną niedokrwienia serca oraz otyłości.
Wrogiem zdrowego serca jest miażdżyca. Dlatego należy wyeliminować z diety tłuste i bezwartościowe posiłki. Zamiast tego, warto sięgać po tłuszcze roślinne, domowe obiady oraz produkty bogate w błonnik. Na pracę serca negatywny wpływ mają wszelkie używki spożywane w nadmiarze, dlatego warto ograniczyć papierosy oraz spożywany alkohol.
Ćwiczenia fizyczne
Bardzo duże znaczenie dla zdrowia serca osób po pięćdziesiątce mają ćwiczenia i ruch. Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów, aby zapobiec chorobom serca. Ruch sprawia, że organizm dotlenia się i zwiększa wydolność. Ćwiczenia dodatkowo wpływają na prawidłowe krążenie i pomagają utrzymać zdrową masę ciała. Nie trzeba chodzić na siłownię lub biegać, ponieważ aby zadbać o zdrowe serce wystarczy codzienny spacer, jazda na rowerze zamiast samochodem lub inne niewielkie aktywności.
Leki i suplementacja
Każdy powinien regularnie badać stan zdrowia. Szczególnie jeśli jest się w grupie ryzyka lub pojawią się niepokojące objawy, takie jak ból w klatce piersiowej lub zawroty głowy. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości warto udać się do doświadczonego kardiologa, który podczas wizyty sprawdzi stan zdrowia serca.
Dla zdrowego serca duże znaczenie ma magnez, potas i wapń, które wspomagają układ krążenia i odporność organizmu. W przypadku ich niedoboru mimo zbilansowanej diety warto sięgnąć po suplementy. Jednak przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem oraz dokładnie przeczytać zawartość ulotki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana