Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o ogród? Porady i wskazówki
Na pytanie o zasady prawidłowej pielęgnacji ogrodu nie można udzielić jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Rodzaj i częstotliwość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych uzależnione są od wielu czynników, w tym m.in. powierzchni i ukształtowania terenu, rodzaju roślinności oraz obecności dodatkowych elementów architektonicznych czy dekoracyjnych. Najłatwiejsze w utrzymaniu wydają się trawniki, jednak nawet one wymagają zaangażowania i troski ogrodnika.
Aby ogród prezentował się pięknie przez cały sezon – a najlepiej również poza nim, trzeba o niego dbać. Częstotliwość i sposób nawożenia oraz nawadniania zawsze muszą być dopasowane do rodzaju roślin oraz specyfiki stanowiska, toteż dobór właściwych metod podporządkowuje się indywidualnie do wymagań w danym miejscu. Pielęgnacji wymagają jednak nie tylko rośliny, ale też elementy wodne i mała architektura ogrodowa.
Jak dbać o oczko wodne?
Wśród rozmaitych elementów wodnych w ogrodach największą popularnością cieszą się oczka wodne, niekiedy urozmaicane przez kaskady, fontanny i maleńkie, sztuczne strumyki. Woda w ogrodzie nadaje mu wyjątkowego uroku, ale jej utrzymanie wymaga dodatkowego nakładu pracy. Dotyczy to przede wszystkim zbiorników z wodą stojącą – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Ogrody Marek Wróbel.
Największym wyzwaniem dla posiadaczy oczka wodnego jest zapobieganie zanieczyszczeniu wody. Stojąca woda, zwłaszcza w niedużym zbiorniku, szybko robi się mętna i rozwijają się w niej glony. Najprostszym sposobem na utrzymanie dobrej jakości wody w oczku jest montaż filtrów i pompy (które należy usuwać na zimę), ale ich działanie musi wspierać aktywna pomoc ogrodnika: z powierzchni wody trzeba regularnie usuwać wszystkie martwe części roślin. Na jesieni nad taflą wody można zamontować siatkę o drobnych oczkach – będzie ona chronić wodę przed spadającymi z drzew liśćmi. Rośliny wodne w oczku należy sadzić w specjalnej mieszance gliny, piasku i kompostu, gdyż próchnica ze zwykłej ziemi jest pożywką dla glonów. W oczku wodnym mogą żyć ryby, ale tylko pod warunkiem, że będzie ono miało wystarczającą głębokość.
Jak dbać o architekturę ogrodową?
Mała architektura nie tylko zdobi ogród, ale pełni też ważne funkcje praktyczne. Rozmaite zadaszenia, więc altany i wiaty ogrodowe stwarzają dodatkowe miejsce do wypoczynku, a kominek-wędzarnia to doskonała propozycja dla osób, które szukają pożytecznego hobby. Grille, murki i inne elementy wykonywane z kamienia są bardzo trwałe i zwykle nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, jednak obiekty wznoszone z drewna od czasu do czasu będzie trzeba odświeżać. Do budowy ogrodowych domków i altan wykorzystuje się dobrze wysuszone i zaimpregnowane drewno, dlatego w pierwszym sezonie zwykle nie wymagają one dodatkowego nakładu pracy, jednak po kilku zimach prawdopodobnie będzie trzeba je odmalować.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci w utrzymaniu pięknego ogrodu przez cały rok, choć zdajemy sobie też sprawę, że nie zastąpią pomocy profesjonalistów. Jeśli zależy ci na tym, by uniknąć ewentualnych błędów, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia choćby części twojej zielonej oazy, nie wahaj się szukać wsparcia specjalisty. Doświadczony pracownik firmy ogrodniczej udzieli ci porad skrojonych na miarę twojej działki, a w razie potrzeby zajmie się też wykonaniem wszystkich niezbędnych prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana