Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o odzież z futra naturalnego?
Naturalne materiały są piękne i zdrowe, a przez to niezwykle cenne. Jednocześnie pielęgnacja wykonanych z nich przedmiotów wymaga staranności. Aby drewniany dom nie poddał się szkodliwym wpływom czynników zewnętrznych, jego ściany trzeba konserwować. Odzież wykonana ze skóry również wymaga właściwego czyszczenia i zabezpieczeń. W niniejszym tekście skupimy się na sposobach pielęgnacji ubrań ze skór futerkowych.
Czyszczenie naturalnych futer
Skóry futerkowe wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji okryć wierzchnich, ponieważ doskonale zabezpieczają przed zimnem, a jednocześnie nie zatrzymują przy ciele wilgoci. Jednak odzież wierzchnia jest szczególnie narażona na różnego rodzaju zabrudzenia. Jak czyścić futro z norek, czapkę z królika czy kamizelkę z lisa, by nie uszkodzić tych wspaniałych części garderoby?
Najważniejszą zasadą pielęgnacji futer naturalnych jest unikanie wody. Oznacza to, że nie możemy ich prać tak, jak pozostałych ubrań
– mówi ekspert z Glare Furs.
– Chcąc odświeżyć futro lub usunąć z niego widoczne zabrudzenia, należy sięgnąć po zupełnie inne metody. Jasne futro należy posypać pudrem dla niemowląt lub talkiem, bardzo delikatnie wetrzeć proszek, a następnie wytrzepać go, wyczesać szczotką o miękkim włosiu albo usunąć za pomocą odkurzacza. W tym ostatnim przypadku ważne jest, by odkurzacz nie dotykał futra, a znajdował się w odległości kilku centymetrów od niego. Do czyszczenia ciemnych futer zamiast pudru używamy otrębów pszennych, które najpierw należy podprażyć w piekarniku. Po usunięciu środka czyszczącego z futra należy je wywietrzyć.
Jeżeli futro uległo bardzo mocnemu zabrudzeniu i plamy nie chcą zniknąć mimo stosowania wspomnianych zabiegów, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej pralni chemicznej, która ma doświadczenie w czyszczeniu odzieży z naturalnej skóry.
Codzienna pielęgnacja i przechowywanie naturalnych futer
Jak wspomnieliśmy wcześniej, naturalne futra nie znoszą wody. Dlatego jeśli podczas spaceru złapał cię deszcz, po powrocie do domu koniecznie rozwieś swój futrzany płaszcz do wyschnięcia w przewiewnym i nie za gorącym miejscu. Schnąc w bardzo wysokich temperaturach, skóra może się odkształcać. Dlatego nie umieszczaj futra w pobliżu grzejnika i nie używaj suszarki. Nie ulegaj też pokusie prasowania podszewki; skutkiem takiego zabiegu może być nie tylko przypalenie skóry, ale też wypadanie włosia.
Aby futro nie straciło pięknej formy, trzeba zadbać również o odpowiednie przechowywanie. Naturalne futra należy przechowywać w postaci rozwieszonej, najlepiej na wieszaku o rozmiarze dopasowanym do jego szerokości w ramionach. Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć futro przed kurzem, wybierz pokrowiec z bawełny; plastikowe osłony na ubrania uniemożliwiają cyrkulację powietrza, co zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wietrzenie. Nawet w sezonie letnim, gdy nie nosisz futra, od czasu do czasu warto je przewietrzyć. Pamiętaj przy tym, by nie wystawiać ubrania na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Mocne promieniowanie UV prowadzi do płowienia włosia, a więc utraty barwy i blasku futrzanej okrywy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana