Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o higienę jamy ustnej, nosząc aparat ortodontyczny?
Nieprawidłowości w zakresie zgryzu dotyczą sporej grupy ludzi. Część z nich uważa, że taki defekt zupełnie im nie przeszkadza. Inni decydują się na podjęcie leczenia i założenie aparatu ortodontycznego. W drugim przypadku szczególnie ważna jest higiena jamy ustnej, która na czas noszenia zamków na zębach bywa utrudniona. Jak zadbać o piękny, a przede wszystkim zdrowy uśmiech?
Rodzaje aparatów ortodontycznych a higiena jamy ustnej
Istnieją dwa sposoby eliminacji wad zgryzu. Możliwe jest zdecydowanie się na aparaty ruchome oraz stałe. Pierwsze z nich można wyjąć w dowolnym momencie. Przeznaczone są jednak dla niewielkich wad - głównie z racji tego, że ciężko o szybkie efekty w ich przypadku. Znacznie prostsza w tym przypadku jest także higiena jamy ustnej. Wyjęcie z buzi pozwala na dokładnie umycie zębów. Sam aparat także powinien być regularnie czyszczony, ponieważ znajdują się na nim resztki pokarmów, które mogłyby prowadzić do rozwoju bakterii, a z czasem do pojawienia się próchnicy i ubytków.
- Wybierane przez większość osób aparaty stałe mocowane są bezpośrednio na zębach. Umieszczane są na nich zamki i śruby, do których następnie przyłącza się niewielkich rozmiarów druciki. W takim przypadku nawet najdrobniejsze zaniedbanie w codziennym czyszczeniu jamy ustnej może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego decydując się na leczenie ortodontyczne, warto zadbać o własną samodyscyplinę, a dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki i preparaty, które ułatwią codzienną higienę - tłumaczy Specjalista Ortodoncji Marek Parchański lekarz stomatolog.
Szczotkowanie i nitkowanie zębów – czy to trudne?
Podstawą dbania o zęby podczas leczenia ortodontycznego jest stosowanie odpowiednich szczoteczek. Te charakteryzują się specjalną:
- konstrukcją,
- długością włosia,
- giętkością.
Istnieje kilka rodzajów szczoteczek wykorzystywanych do mycia zębów oraz aparatów ortodontycznych. Najpopularniejsze są modele zbliżone budową do tradycyjnych. Warto zwrócić uwagę, aby ich włosie po bokach było dłuższe, a na środku krótsze. W ten sposób dobrze wyczyścisz każdy ząb oraz nie uszkodzisz swojego aparatu. Możesz także wybrać specjalne niewielkich rozmiarów szczoteczki - tak zwany czyściki. Przy ich pomocy usuniesz resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc pomiędzy zamkami i śrubami. Ten rodzaj powinien być jednak stosowany jako dodatkowa pomoc.
Dla uzyskania lepszego efektu warto zastanowić się nad nitkowaniem. Przed przystąpieniem do tej czynności, warto jednak poczytać, jak je przeprowadzić, aby nie uszkodzić zamocowanych drutów.
Czyszczenie zębów i jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego można wspomagać także wykorzystaniem irygatorów – specjalnych urządzeń wykorzystujących siłę ciśnienia wody. Dopasowany do Twoich potrzeb strumień dociera we wszystkie te miejsca, gdzie nie dotrze tradycyjna szczoteczka, a dodatkowo nie ma ryzyka uszkodzenia aparatu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana